Miliony na badania

2019-05-18

Blisko 12,5 mln zł otrzyma 20 naukowców z UMK w najnowszych odsłonach flagowych konkursów Narodowego Centrum Nauki – OPUS, PRELUDIUM i SONATA.

W kolejnej edycji konkursów na finansowanie projektów badawczych w ramach badań podstawowych przyznano niemal 526 mln zł.

OPUS to konkurs skierowany do szerokiego grona odbiorców niezależnie od etapu ich kariery naukowej. Nie ma w nim limitu finansowania dla jednego projektu. Podobnie jak w poprzednich edycjach OPUS cieszył się największym zainteresowaniem – w 16. odsłonie konkursu do NCN wpłynęło aż 1880 wniosków, z czego do finansowania zostało zakwalifikowanych 361 projektów.

dr hab. Alicja Chruścińska, prof. UMK

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Głębokie stany pułapkowe w kwarcu - potencjał wykorzystania w termochronometrii

907 100 zł

dr hab. Iwona Gorczyńska

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Rozwój metod obrazowania oraz analizy struktury i czynności błony naczyniowej oka ludzkiego z wykorzystaniem koherencyjnej tomografii optycznej.

1 337 900 zł

dr hab. Ireneusz Paweł Grulkowski, prof. UMK

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Ocena własności biomechanicznych struktur oka in vivo w chorobach związanych ze starzeniem za pomocą nowej metody optycznej

923 000 zł

dr Adam Kola

Wydział Filologiczny

Milenium. Obchody rocznicy chrztu w Europie Środkowej i Wschodniej - analiza porównawcza

747 102 zł

prof. dr hab. Piotr Socha

Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" Konsorcjum: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Wydział Farmaceutyczny; Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego

Odpowiedź immunologiczna a skład mikrobioty jelitowej u dzieci z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby i nadciśnieniem tętniczym pierwotnym.

2 302 142 zł

prof. dr hab. Krzysztof Ka-zimierz Szpila

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

Rekonstrukcja przebiegu ewolucji grup podlegających szybkiej radiacji za pomocą różnych genomów i metod na przykładzie muchówek wyższych (Diptera: Cyclorrhapha: Oestroidea)

1 942 377 zł

dr Piotr Jan Wcisło

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Rozpraszanie kwantowe optycznie wzbudzonych molekuł – obliczenia z zasad pierwszych i ultradokładne pomiary dla układów molekularnych istotnych w badaniach atmosfer Ziemi, planet i egzoplanet

980 459 zł

dr hab. Piotr Weckwerth, prof. UMK

Wydział Nauk o Ziemi

Dowody geomorfologiczne i implikacje paleogeograficzne katastrofalnych powodzi i szarży lodowcowych południowego sektora lądolodu skandynawskiego w późnym vistulianie (MEASSIS)

650 045 zł

dr hab. Michał Stanisław Zieliński, prof. UMK

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Kwazi-molekuły w drutach kwantowych: atomistyczne obliczenia widm ekscytonów oraz uczenie maszynowe

693 000 zł

W konkursie PRELUDIUM 16 o środki na badania mogły ubiegać się osoby rozpoczynające karierę naukową, nieposiadające stopnia naukowego doktora. Kwota finansowania jednego projektu to 70, 140 lub 210 tys. zł w zależności od zaplanowanego czasu realizacji. W 16. edycji konkursu PRELUDIUM do NCN nadesłano 1088 wniosków, spośród których 256 otrzymało finansowanie o łącznej wartości niemal 40 mln zł.

mgr Sylwia Paulina Grabska-Zielińska

Wydział Chemii

Czy chitozan dialdehydowy jest dobrym środkiem do modyfikacji właściwości fizykochemicznych materiałów biopolimerowych?

70 000 zł

mgr Martyna Hoffman

Wydział Humanistyczny

Na skraju demokracji? Praktyka reallizacji czynnego prawa wyborczego przez osoby w sytuacji bezdomności

73 612 zł

mgr Magdalena Kozicka

Wydział Nauk Historycznych

Trzecia fala neolityzacji ziem polskich. Chronologia i dynamika procesu na podstawie dat radiowęglowych i modelowania bayesowskiego

207 466 zł

mgr Marta Michalska-Sionkowska

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

Opracowanie i scharakteryzowanie nowych materiałów na bazie kolagenu modyfikowanego beta-glukanem wzbogaconego o związki biobójcze pochodzenia naturalnego.

118 980 zł

mgr Marta Misiaszek

Obserwacja trójek skorelowanych fotonów

140 000 zł

mgr Gulyaim Sagandykova

Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii

Opracowanie płytek NALDI przy użyciu chemicznie zsyntetyzowanych nanocząstek metali i tlenków metali w celu wykrycia naturalnych związków o niskiej masie cząsteczkowej

139 600 zł

mgr Katarzyna Barbara Siudzińska

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Uogólnione kanały Pauliego w ewolucji kwantowych układów otwartych

33 800 zł

mgr Natalia Stachowiak

Wydział Chemii

Funkcjonalne, degradowalne matryce polimerowe zawierające mikrocząstki z dodatkiem surfaktantów jako ekologiczna alternatywa dla chusteczek nawilżanych

209 996 zł

mgr Maurycy Wojciech Rzymowski

Wydział Matematyki i Informatyki

Stochastyczne równania różniczkowe wstecz z odbiciem i opcjonalnymi barierami

77 280 zł

SONATA jest konkursem na projekty badawcze skierowanym do osób posiadających stopień naukowy doktora, uzyskany od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Program ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań o charakterze podstawowym z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego. W konkursie złożono 858 wniosków, z czego do finansowania wybrano 160.

dr Karolina Maria Słowik

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

DAEMoN: Dynamika Asymetrycznych Emiterów kwantowych sterowana za pomocą Nanostruktur

494 619 zł