Rozmowy o Tybecie na WNH

2019-05-09

Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK odwiedzili uczeni z Austrii i Niemiec, aby opowiedzieć o historycznym regionie Azji w kontekście religijnym i kulturowym. Dr hab. Diana Lange oraz dr. Gerald Kozicz zaprezentowali garść informacji o Tybecie w dniach 13-14 maja podczas spotkań odbywających się w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych.

Wykład "Reading Maps and Drawings: An Atlas of the Himalayas by a 19th Century Tibetan Lama" dotyczył kolekcji składającej się z sześciu dużych map obrazkowych, tworzących panoramiczną mapę Tybetu. Zbiór rysunków zawiera wizualne narracje kilku tybetańskich ceremonii i rytuałów, ilustracje wybranych klasztorów i świątyń, które ułożone obok siebie stanowią największą, bo liczącą 10 metrów, tego typu mapę. Prelegentka z Humboldt University of Berlin opowiedziałą o badaniach, podczas których dotknęła tematu problematyki produkcji wiedzy, w tym historii eksploracji, gromadzenia historii i interakcji międzykulturowych regionu.

Spotkanie odbyło się 13 maja 2019 r., godz. 16:45, w Collegium Humanisticum, w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39 (ul. Władysława Bojarskiego 1).

Więcej informacji

Kolejnym wykładem na temat Tybetu był "The Kalacakra Stupa: Just an Architectural Representation of Highest Buddhist Theology?". Dr Gerald Kozicz z Graz University of Technology opowiedział o ceremonii Kalacakry, która w ostatnich dziesięcioleciach wraz z jej złożonymi obrzędami nabrała nowego rozmachu w buddyzmie tybetańskim. Ceremonie prowadzone przez Dalajlamę sprawiły, że rytuał jest najskuteczniejszym sposobem zakotwiczenia myśli buddyjskiej w światowym kontekście religijnym i wychodzi naprzeciw globalnym wzorcom społeczno-politycznym.

Wykład rozpoczął się 14 maja 2019 r., godz. 13:30, w Collegium Humanisticum, w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39 (ul. Władysława Bojarskiego 1).

Więcej informacji

Dr Gerald Kozicz - absolwent i pracownik Graz University of Technology, zaangażowany od lat w badania na temat buddyjskiej architektury. Jest członkiem wielu organizacji  działających na rzecz popularyzacji nauk związanych z architekturą i sztuką Azji.

Dr hab. Diana Lange - ekspertka w zakresie sinologii, studiów azjatyckich i ekonomii. W 2018 roku uzyskała habilitację na paryskiej Sorbonie. W swoich badaniach skupia się na Tybecie i sąsiadujących z nim regionach. Specjalizuje się w historii społecznej i eksplorowaniu wiedzy na temat interakcji kulturowych.