Wiadomości

[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

25 milionów na weterynarię

2019-04-15

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu 25 mln złotych dofinansowania do budowy zaplecza klinicznego i dydaktycznego Centrum Weterynarii. Prace budowlane mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Budynek o powierzchni 5 tys. m kw. powstanie przy Szosie Bydgoskiej, na działce przekazanej Uniwersytetowi przez Gminę Miasta Toruń. W podziemiach umieszczona zostanie część doświadczalna, na parterze część kliniczna przeznaczona dla dużych zwierząt, na I piętrze klinika zwierząt małych, a na II piętrze laboratoria diagnostyczne. W budynku znajdą się także sale dydaktyczne.

Jak zapowiada dyrektor Centrum Weterynarii, prof. dr hab. Jędrzej Jaśkowski, będzie to jedno z najlepiej wyposażonych zapleczy klinicznych dla weterynarii w Polsce. – Znajdzie się tam pozytonowy tomograf emisyjny do badania zwierząt, rezonans magnetyczny, rentgen, kilka ultrasonografów i sporo innej aparatury na najwyższym światowym poziomie – mówi prof. Jaśkowski.

Decyzję ministerstwa o dofinansowaniu inwestycji przekazała władzom UMK poseł Iwona Michałek, zaangażowana w powstanie toruńskiej weterynarii. – Minister Jarosław Gowin docenia to, co dzieje się w Toruniu, widzi starania, by zbudować tu silny ośrodek medycyny weterynaryjnej – zapewnia pani poseł.

Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn wylicza, że wraz z bonami skarbowymi przekazanymi przez resort w ubiegłym roku, toruński uniwersytet ma pieniądze potrzebne na realizację inwestycji, której koszt szacuje się na 65 mln złotych. – Trwają prace projektowe, a sama budowa Centrum Weterynarii mogłaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Musimy się spieszyć, bowiem zajęcia kliniczne na weterynarii rozpoczynają się po III roku studiów – podkreśla rektor.

Studia weterynaryjne to wspólna inicjatywa UMK oraz dwóch uniwersytetów bydgoskich: Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Na I rok studiów przyjęto 58 osób spośród ponad 360 kandydatów.