Wiadomości

[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Sukcesy pod opieką pracowników WMiI

2019-04-12

Sukcesy w Olimpiadzie Informatycznej, Europejskim Konkursie Statystycznym oraz międzynarodowym konkursie Canset odnotowali uczniowie toruńskich szkół pod merytoryczną opieką pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki UMK.

Od 9 do 12 kwietnia trwał trzeci etap XXVI Olimpiady Informatycznej na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Jedynymi reprezentantami województwa kujawsko-pomorskiego byli podopieczni dr Anny Kwiatkowskiej z Pracowni Metodyki Nauczania Informatyki WMiI UMK: Jakub Jakubowski, Bartosz Wawrzyniak i Grzegorz Zaleski.

Celem Olimpiady jest umożliwianie uczniom uzdolnionym informatycznie rozwijania ich talentów i pogłębiania wiedzy informatycznej. Uczestnicy muszą wykazać się umiejętnościami analizowania problemów algorytmicznych, ich specyfikowania, układania wydajnych algorytmów i implementowania ich w języku programowania wysokiego poziomu, doboru stosownych struktur danych, testowania programów oraz pracy w środowisku programistycznym.

Szczegółowa lista laureatów

Więcej informacji o konkursie

Podopieczni dr Anny Kwiatkowskiej odnieśli również sukces w międzynarodowym konkursie Canset, kwalifikując się do jego krajowych finałów.

Konkurs Cansat ma zachęcić uczniów do samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Uczniowie toruńskiego Liceum Akademickiego, dzięki udostępnionemu przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, laboratorium mieli okazję prowadzić badania naukowe pod okiem pracowników WMiI. Oprócz opiekunki zespołu, cennych wskazówek udzielili także dr Grzegorz Marczak i mgr Jakub Przybysz. Zespół Pland w składzie: Przemysław Kocioruba, Szymon Łuczak, Marcin Makowski, Sebastian Sikorski, Dawid Stasiak, Zbigniew Zakrzewski zaprojektował, zbudował i oprogramował minisatelitę, którego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów: najpierw podczas lotu rakietą, na wysokość kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem uczestników konkursu jest zmieszczenie wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego - w obudowie wielkości puszki od napoju. Dane, jakie zbierają, bywają różne – od wysokości ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego.

Finały odbędą się w dniach 26-28 kwietnia, wystrzelenie rakiety z minisatelitami odbędzie się na poligonie w Nowej Dębie.

Kolejne sukcesy odnieśli podopieczni dr Joanny Karłowskiej-Pik z Katedry Teorii Prawdopodobieństwa i Analizy Stochastycznej - uczestnicy koła statystycznego. Wygrali oni etap krajowy Europejskiego Konkursu Statystycznego w dwóch kategoriach wiekowych, w grupie młodszej  (szkoły podstawowe i gimnazja) zwyciężył zespół MAKAO ze SP Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu, a w grupie starszej (licea i technika) zespół Kujawiak z Liceum Akademickiego w Toruniu. Obie drużyny otrzymały możliwość reprezentowania Polski w rywalizacji na etapie europejskim.

Celem Konkursu jest podniesienie świadomości obywateli Europy na temat wartości i znaczenia oficjalnych statystyk dla społeczeństwa, a także promowanie pracy zespołowej i współpracy między uczniami w celu osiągnięcia wspólnych celów. Część europejska, do której zakwalifikowali się toruńscy uczniowie, polega na przygotowaniu 2-minutowego filmu.