"Medyczna środa" o chorobie Parkinsona
2019-04-09
„Czynniki ryzyka choroby Parkinsona – co nowego?”– to temat kolejnej „Medycznej środy”, podczas której wykład wygłosiła dr Monika Zawadka-Kunikowska z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK.
Spotkanie rozpoczęło się 10 kwietnia o godz. 18:00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Łokietka 5 w Toruniu), w przestrzeni wystawy „Rzeka” (2. piętro).
Chorobę Parkinsona (Parkinson’s disease - PD) zalicza się do grupy chorób neurodegeneracyjnych, w których proces zniszczenia komórek nerwowych rozpoczyna się jeszcze przed pojawieniem się objawów klinicznych. Zapadalność i częstość występowania PD w wieku powyżej 60 lat rośnie w sposób wykładniczy. Szczyt zachorowania znajduje się pomiędzy 55-60. Rokiem życia, chociaż znane są przypadki wcześniejszego zachorowania, poniżej 40 lat, tzw. parkinsonizmu o wczesnym początku. Kobiety chorują rzadziej na PD, co może być związane z ochronną rolą estrogenów w tej chorobie. Wykazano, że częstość występowania łagodnych objawów parkinsonowskich rośnie wraz z wiekiem, gdyż obserwuje się je u 15-31% osób po 65 roku życia oraz u ponad 50% osób po 85 roku życia. Nie jest do końca jasne to, w jaki sposób starzenie ma powodować chorobę. Przyczyna PD nadal pozostaje nieznana, a obecne dowody naukowe potwierdzają hipotezę, że jest to schorzenie uwarunkowane wieloczynnikowo, w którym na predyspozycję genetyczne nakładają się czynniki środowiskowe. W wielu publikacjach opisuje się, że w grupie podwyższonego ryzyka PD są osoby żyjące w warunkach wiejskich i pijące wodę studzienną, czynnikiem ryzyka jest również przewlekła ekspozycja zawodowa na kontakt z metalami ciężkimi (ołów, mangan, rtęć). Liczne badania u ludzi i zwierząt, pozwoliły na wysnucie hipotezy wskazującej na szczególny wpływ procesu zapalnego na neurodegenerację komórek mózgowych w chorobie Parkinsona. Jednakże ostatnie wieloośrodkowe badania u osób z PD dotyczące przewlekłego stosowania leków przeciwzapalnych nie potwierdziły hipotezy sugerującej, że przeciwzapalne leczenie może wpływać na przebieg lub pojawienie się chorób neurodegeneracyjnych. Obserwacja ta skłania do szukania innych przyczyn czynników biorących udział w patogenezie PD. Wykazano, że palenie tytoniu, picie alkoholu, herbaty, kawy związane jest ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na PD. Istnieją również dowody wskazujące, na ochronny efekt ciąży. Mechanizm ochronnego działania palenia tytoniu nie jest do końca jasny. Najnowsze publikacje wskazują również na istotną rolę aktywności fizycznej w prewencji chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona.
Harmonogram pozostałych spotkań:
Kwiecień:
- 17.04.2019 – „Eksplozja antybiotykooporności – czy będziemy mieli czym leczyć infekcje?” – dr Krzysztof Czyżewski;
Maj:
- 08.05.2019 – „AED – takie małe, a może uratować życie!” – Marta Janowska, Adrianna Czajkowska;
- 15.05.2019 – „O alergii na zwierzęta futerkowe słów kilka” – dr Kinga Lis;
- 22.05.2019 – „Cukrzyca – fakty i mity przez pryzmat procesów metabolicznych” – dr hab. Marek Foksiński;
- 29.05.2019 – „O chorobach prawdziwych i nieprawdziwych – obalamy mity medyczne” – lek. Szymon Suwała;
Czerwiec:
- 05.06.2019 – „Toksyny wokół nas – co naprawdę o nich wiemy?” – lek. Grzegorz Liczner.
Cykl wykładów popularnonaukowych „Medyczne środy”, organizowany przez Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, trwa nieprzerwanie od 2007 r., a w październiku rozpoczęła się jego 24. edycja. W 2018 r. był po raz pierwszy częściowo realizowany w Toruniu. Wykłady mają na celu popularyzację wiedzy, która podawana jest w przystępnej dla odbiorcy formie. Co środę w roku akademickim zainteresowani mieszkańcy regionu przychodzą, aby nieodpłatnie uczestniczyć w medycznym spotkaniu z naukowcami Collegium Medicum UMK. Przez 12 lat odbyły się 304 spotkania z medycyną, w których wzięło udział ponad 150 nauczycieli akademickich CM UMK.