Wiadomości

Dr hab. Grażyna Dąbrowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK [fot. Andrzej Romański]

Dr hab. Grażyna Dąbrowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK

fot. Andrzej Romański

Wynalazcy z UMK nagrodzeni w Moskwie

2019-04-04

Dwa wynalazki naukowców z UMK zdobyły nagrody XXII Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2019”.

Złoty medal otrzymał wynalazek zespołu naukowców kierowanego przez dr hab. Grażynę Dąbrowską z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK pn. „Sposób otrzymywania preparatu biologicznego pochodzenia grzybicznego przyspieszający degradację tworzyw polimerowych oraz preparat biologiczny”. Jego autorkami – obok dr hab. Grażyny Dąbrowskiej - mgr Zuzanna Znajewska, dr hab. Ewa Olewnik-Kruszkowska i dr Grażyna Szczepańska.

Wynalazek był prezentowany na targach w ramach nagrody w konkursie „Innowacja jest Kobietą” organizowanym przez fundację Polska Sieć Kobiet Nauki, którego dr hab. Grażyna Dąbrowska została tegoroczną laureatką. 

Drugi złoty medal oraz nagrodę specjalną (puchar Stowarzyszenia Wynalazców Rosyjskich) otrzymał wynalazek pn. „Walce do ręki spastycznej z ograniczeniami ruchu otwarcia”, którego autorami są dr Emilia Mikołajewska z Katedry Fizjoterapii Collegium Medicum UMK oraz dr inż. Dariusz Mikołajewski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Wystawa Archimedes w Moskwie jest jedną z największych i najbardziej znanych światowych imprez tego typu. Przez lata organizatorzy wypracowali sobie dużą renomę i markę, przez co jest ona miejscem odwiedzanym przez specjalistów różnych branż z całego świata. Tegoroczna edycja salonu zgromadziła ponad 500 wynalazków z 22 krajów. Do Moskwy przyjechali wynalazcy z: Rosji, Niemiec, Portugalii, Włoch, Cypru, Macedonii, Słowenii, Austrii, Serbii, Rumunii, Czech, Polski, Indonezji, Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanu, Indii, Chin, Makao, Arabii Saudyjskiej i Iraku.