Międzynarodowo o analizie wody
2019-03-20
Ponad 120 osób z 15 krajów uczestniczyło w 6. Konferencji Naukowej Monitoring i analiza wody. Metody oznaczania substancji o charakterze jonowym, która w dniach 10-12 marca odbyła się w Przysieku pod Toruniem. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Chemii UMK.
W konferencji wzięli udział naukowcy z Polski, Niemiec, Austrii, Brazylii, Kazachstanu, Meksyku, Włoch, Rumunii, Holandii, Norwegii, Grecji, Jordanii, Mołdawii, Republiki Czeskiej, Szwajcarii i Ukrainy. Na program wydarzenia złożyły się 24 wykłady planarne i 24 komunikaty plakatowe przedstawione również w formie krótkiej ustnej prezentacji.
Tematyka tegorocznego spotkania dotyczyła oznaczania wpływu zanieczyszczeń wody na środowisko i zdrowie człowieka, nowoczesnych technologii jej oczyszczania oraz ponownego wykorzystania wód do celów m.in. konsumpcyjnych, spożywczych, rolniczych, medycznych, technologicznych czy rekreacyjnych. Poruszano aspekty wykorzystania zaawansowanych technik separacyjnych i selektywnej detekcji, a zwłaszcza chromatografii jonowej i metod przygotowania próbek w oznaczaniu zanieczyszczeń o charakterze nie tylko jonowym, statystycznej interpretacji wyników oraz poszukiwania metabolitów i pochodnych ksenobiotyków i patogenów występujących na poziomie śladowym i subultraśladowym w środowisku wodnym. Problematyka ta była przedmiotem rozważań i dyskusji pomiędzy zarówno młodszą, jak i starszą generacją ekspertów z Polski i zagranicy.
Wykłady planarne wygłosili wybitni specjaliści z zakresu szerokopojetej chemii środowiska, m.in. obok prof. dr Ioannisa Katsoyiannisa z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, Grecja, prof. dr inż. Friz Frimmel z Uniwersytetu Technicznego-KTU w Karlsruhe, (Niemcy), prof. dr Roland Kallenborn (Norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego), prof. Maria Concetta Bruzzoniti (Uniwersytet w Turynie, Włochy), prof. dr hab. Rajmund Dybczyński (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej), prof. dr hab. Piotr Stepnowski z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Marcin Frankowski z UAM w Poznaniu, prof. Wolfgang Frenzel (Uniwersytet Techniczny w Berlinie), prof. dr hab. Rajmund Michalski z IPIŚ PAN Zabrzu, dr Joachim Weiss (Thermo, Dreieich, Germany), prof. dr Thomas Bucheli (Federalny Departament Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań Naukowych), prof. dr Gerhard Lammel (Instytut im. Max Plancka, Niemcy), prof. dr hab. inż. Edward Rój z INSCh w Puławach czy prof. dr hab. Bogusław Buszewski z UMK w Toruniu, który pełnił również funkcję gospodarza konferencji. Integralna częścią wydarzenie były zorganizowane w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK w Toruniu warsztaty w trakcie, których uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami oraz procedurami analitycznymi w monitoringu wód.
Skład sześcioosobowego jury pod przewodnictwem prof. Ireny Staneczko Baranowskiej (Politechnika Śląska, Gliwice), w konkursie na "najlepszą prezentacje ustna młodych naukowców" wyłonił i wyróżnił mgr Kamilę Kędziorę-Koch (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań) za prezentację pt.: ,,Needle trap extraction as sample preparation technique for chromatographic analysis of water samples”, natomiast w konkursie na "najlepszy komunikat plakatowy”, jury wyróżniło cztery prace: mgr inż. Elżbiety Kyci-Słockej i współautorów z Politechniki Śląskiej za poszukiwanie produktów przemiany wybranych mikrozanieczyszczeń w próbkach wody; mgr Anny Król i współautorów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za oznaczanie i opis mechanizmu niekontrolowanej agregacji biokoloidów za pomocą elektroforezy kapilarnej; mgr Agnieszki Rogowskiej i współautorów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za analizę mikroorganizmów z wykorzystaniem MALDI-TOF MS oraz technik elektromigracyjnych oraz mgr inż. Katarzynę Karaś i współautorów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za badanie specjacji aluminium w próbkach wina metodą HPLC-FLD z lumogallionem. Fundatorem nagród były: Prezydent m. Toruń, Komitet Chemii Analitycznej PAN, Wydawnictwo PWN, firma Polygen sp. z o.o. oraz firma Metrohm Polska sp. z o.o.
W organizację konferencji - obok Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Komitetu Chemii Analitycznej PAN - zaangażowane były także Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o., Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz firmy A.G.A. Analytical i Metrohm Polska sp. z o.o.
Następne spotkanie z tej serii odbędzie się w przyszłym roku na Śląsku w Zabrzu, a do Toruniu konferencja powróci za dwa lata tj. 2021 r.