Zmarł prof. dr hab. Andrzej Granas

2019-03-15

W wieku 89 lat zmarł prof. dr hab. Andrzej Granas, wybitny matematyk związany z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, twórca i pierwszy kierownik Centrum Badań Nieliniowych im. J.P. Schaudera na UMK.

Profesor Andrzej Granas urodził się 5 kwietnia 1929 r. w Łodzi. W 1952 r. ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Był uczniem prof. Karola Borsuka, zajmował się topologią oraz jej zastosowaniami w analizie nieliniowej i teorii równań różniczkowych. Był autorem wielu ważnych prac naukowych dotyczących m.in. nieskończenie wymiarowych kohomologii, twierdzenia Borsuka o antypodach, twierdzeń typu Lefschetza o punktach stałych, o stopniu topologicznym, o istotności odwzorowań oraz znaczących prac dotyczących metod topologicznych w równaniach różniczkowych, równaniach całkowych i w problemach minimaksowych. Jego monografia „Fixed Point Theory”, napisana wspólnie z Jamesem Dugundji, cieszy się światową renomą, dotychczas była cytowana ponad 1000 razy. Profesor Andrzej Granas wychował 16 doktorów matematyki. Pracował w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, założył pracownię Instytutu PAN w Sopocie, pracował także na Uniwersytecie Gdańskim, Warmińsko-Mazurskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (w latach 1956-1959 i 1991-1996) oraz na Uniwersytecie w Montrealu. W trakcie pracy w Toruniu założył Centrum Badań Nieliniowych im. J.P. Schaudera oraz notowane na liście filadelfijskiej czasopismo „Topological Methods in Nonlinear Analysis”. W trakcie pracy w Montrealu założył drugie czasopismo, również wpisane na listę filadelfijską: „Journal of Fixed Point Theory”.

Prof. Andrzej Granas zmarł 5 marca. Ceremonia pożegnalna odbędzie się 19 marca o godz. 12:00 w domu pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (ul. Powązkowska 43/45 w Warszawie), a po niej nastąpi odprowadzenie Zmarłego do miejsca spoczynku.