Michał Marek Ubysz, laureat Nagrody Teatralnej UMK [fot. Nadesłane]

fot. Nadesłane

Nagroda Teatralna UMK przyznana

2019-02-28

Michał Marek Ubysz został tegorocznym laureatem Nagrody Teatralnej po raz siedemnasty przyznanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aktor Teatru im. Wilama Horzycy został doceniony za rolę wuja Eugeniusza w „Tangu” Mrożka w reżyserii Piotra Ratajczaka oraz Natana w „Natanie mędrcu” w reżyserii Piotra Kurzawy.

Jak zaznaczono, jury doceniło w szczególności „talent komiczny aktora w kreacji groteskowego akolity kontrrewolucji oraz szlachetny, rapsodyczny styl w kreacji ojca filozofa”. Laureat odebrał nagrodę z rąk dr. hab. Przemysława Nehringa, prof. UMK, Dziekana Wydziału Filologicznego UMK.

Od sezonu 2017/2018 Nagroda Teatralna UMK uległa poszerzeniu i odświeżeniu. Dzięki wsparciu JM Rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna statuetka, zaprojektowana i wykonana przez artystkę rzeźbiarkę Anitę Oborską-Oracz, przybrała postać oryginalnej małej rzeźba z terakoty na podstawie z drewna jesionowego. Do grona nagradzanych teatrów toruńskich - poza Teatrem Horzycy i Teatrem "Baj Pomorski" - dołączył w ubiegłym roku Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Nagroda dla Michała Marka Ubysza została wręczona 23 lutego. Artyści-laureaci z "Baja" i Teatru Muzycznego odbiorą statuetki podczas najbliższych premier.