Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

„Orient Express” o sztuce perskiej

2019-02-27

"Perski skarb w Toruniu. O malarstwie bliskowschodnim na podstawie polskich kolekcji" – taki temat przyświecał kolejnemu spotkaniu z cyklu "Orient Express. Sztuka". Spotkanie odbyło się 28 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu. Wstęp był wolny.

W polskich zbiorach znajduje się 13 ilustrowanych rękopisów perskich. Najstarsze pochodzą z końca XV wieku, a najnowsze z XIX wieku. Zdobiące je miniatury prezentują różnorodne szkoły i style. Ale tylko jeden rękopis zawiera prace będące dziełem wybitnego artysty działającego na perskim dworze – jest to „Diwan” Hafiza znajdujący się obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu. W trakcie wykładu, wygłosiła Magdalena Ginter-Frołow, została przedstawiona ciekawa historia księgi, okoliczności jej dotarcia do toruńskiej biblioteki, a także szerokie tło kulturowe dotyczące malarstwa perskiego i polskiego kolekcjonerstwa orientalnego.

Magdalena Ginter-Frołow – kuratorka kolekcji muzułmańskiej „Bliski Wschód i muzułmańska Azja Centralna”, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce (na podstawie rozprawy „Miniatury perskie z rękopisów perskich w zbiorach polskich”), autorka wystaw poświęconych sztuce muzułmańskiej i recepcji sztuki azjatyckiej przez artystów polskich. Interesuje się problemami digitalizacji zbiorów muzealnych i procesem ich udostępniania. W 2006 roku prowadziła badania w Iranie w ramach stypendium Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem Zarządu Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. W 2015 została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Cykl spotkań organizowany jest przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” przy Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK pod opieką dr Magdaleny Lewickiej.