Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Wykład Jabłońskiego o elektrodynamice kwantowej

2019-02-18

Na XXXII Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego zapraszał 21 lutego Instytut Fizyki UMK. Wykład poświęcony był elektrodynamice kwantowej lekkich atomów i cząsteczek, a wygłosił go prof. dr hab. Krzysztof Pachucki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Samoodziaływanie elektronu i modyfikacja oddziaływania Coulomba na małych odległościach przez kreacje par elektron-pozyton prowadzi do mierzalnych wielkości, takich jak przesunięcie energii w atomach i cząsteczkach. Dokładny pomiar tego przesunięcia pozwala weryfikować oddziaływania fundamentalne w skali rozmiarów atomowych. Jakakolwiek różnica z przewidywaniami teoretycznymi będzie mogła sygnalizować istnienie nowych oddziaływań lub nieznanych do tej pory efektów, bądź też nieprawidłowe wartości stałych fizycznych. Jednakże w przypadku niedawnych pomiarów przesunięcia poziomów w wodorze mionowym żadne z tych wyjaśnień nie znajduje zastosowania i pozostaje nam powtórna weryfikacja pomiarów. Na wykładzie prof. dr hab. Krzysztof Pachucki przedstawił najnowsze wyniki precyzyjnych pomiarów spektroskopowych dla lekkich atomów i cząsteczek i porównał je do najdokładniejszych obliczeń wykonanych w oparciu o elektrodynamikę kwantową.

Organizatorem Wykładu im. Aleksandra Jabłońskiego jest Instytut Fizyki UMK. Spotkanie rozpoczęło się w o godz. 17:15 w sali 26 w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK przy ul. Grudziądzkiej 5 w Toruniu. Wstęp był wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego organizowany jest co roku w rocznicę urodzin założyciela Instytutu Fizyki prof. Aleksandra Jabłońskiego (w tym roku mija 121 lat od narodzin patrona toruńskich fizyków). Spis poprzednich edycji można znaleźć tutaj.