Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Adam Zakrzewski] fot. Adam Zakrzewski

Kolejni Ambasadorowie UMK

2019-02-13

Podczas Święta Uniwersytetu kolejni zasłużeni absolwenci naszej uczelni otrzymali tytuły Ambasadorów UMK. Zostali nimi uhonorowani: prof. dr hab. Krzysztof Górski oraz Tomasz Więcławski.

Pierwszych Ambasadorów UMK ogłoszono cztery lata temu podczas uroczystości z okazji jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Grono absolwentów UMK, którzy odnieśli znaczące sukcesy w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej i promują Uniwersytet w swojej codziennej działalności, liczy - z tegorocznymi wyróżnionymi – 38 osób.

Sylwetki nowych Ambasadorów UMK:

Prof. dr hab. Krzysztof Górski, absolwent astronomii 1980

Ukończył astronomię na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK w 1980 roku. Doktoryzował się w 1987 r., a habilitował w 1997 na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 2003 uzyskał tytuł profesora. Obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym UW oraz Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego) w Pasadenie w Kalifornii. To najważniejsze na świecie laboratorium eksplorujące kosmos jest jednym z centrów badawczych Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA. Prof. Krzysztof Górski kieruje zespołem naukowców, koordynujących misję obserwatorium orbitalnego Planck. Jest to jeden z najambitniejszych projektów naukowych ostatnich lat, realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), przy znaczącym współudziale NASA. W 2018 r. zespół ten zdobył prestiżową nagrodę naukową Fundacji Grubera, przyznawaną osobom, których badania „inspirują i umożliwiają fundamentalne zmiany w dziedzinach wiedzy i kultury”. W przypadku tego zespołu przyznano ją w uznaniu osiągnięć w pomiarach reliktowego promieniowania tła wyemitowanego wkrótce po Wielkim Wybuchu. Satelita Planck wykonał pomiary promieniowania tła pozwalające stworzyć najdokładniejsze mapy całego nieba, a następnie skonstruować najbardziej precyzyjne mapy kosmicznego promieniowania tła dochodzącego do nas z epoki około 380 tys. lat po Wielkim Wybuchu. Na podstawie analiz tego „embrionalnego” obrazu wczesnego Wszechświata naukowcy mogą prowadzić, z bezprecedensową dokładnością, badania 13,8 miliardów lat historii Wszechświata po Wielkim Wybuchu.

Tomasz Więcławski, magister politologii 2012, dziennikarz

Studia magisterskie na kierunku politologia ukończył w 2012 roku, a rok wcześniej licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. W 2016 roku rozpoczął pracę w Polskiej Agencji Prasowej. Wcześniej związany był z lokalnymi tytułami prasowymi, a dla prasy ogólnopolskiej relacjonował międzynarodowe wydarzenia sportowe. W pracy dziennikarskiej podejmuje tematy polityczne, kulturalne, naukowe i sportowe. Jest autorem kilkudziesięciu opracowań na temat badań naukowców z UMK, które zostały opublikowane na stronach PAP „Nauka w Polsce” i innych ogólnopolskich portali. Na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK prowadził zajęcia dla studentów z dziennikarstwa prasowego, dziennikarskich źródeł informacji i dziennikarstwa agencyjnego. Prywatnie szczęśliwy mąż oraz ojciec bliźniaków Pawła i Łukasza.