Wiadomości

Prof. Rajmund Przybylak [fot. Andrzej Romański]

Prof. Rajmund Przybylak

fot. Andrzej Romański

Klub Profesorów zapraszał

2019-02-01

6 lutego gościem otwartego spotkania Klubu Profesorów im. Ludwika Kolankowskiego był prof. dr hab. Rajmund Przybylak z Wydziału Nauk o Ziemi UMK, który wygłosił wykład poświęcony współczesnym i historycznym zmianom klimatu w Arktyce.

Spotkanie rozpoczęło się 6 lutego o godz. 18:00 w sali nr VI Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK (ul. Gagarina 13a).

Prof. dr hab. Rajmund Przybylak jest specjalistą od klimatologii obszarów polarnych (Arktyki), na UMK kieruje Katedrą Meteorologii i Klimatologii. Urodził się w 1957 r. w Nakle. Studia na UMK ukończył w 1980 roku. 2 lata później rozpoczął pracę na toruńskiej Uczelni. Tytuł doktora nauk przyrodniczych (specjalność geografia) otrzymał w 1988 r. Uczestniczył w kilku wyprawach naukowych na Spitsbergen, a także do Tanzanii i Nepalu oraz przebywał na wielu stażach naukowych (m.in. w Rydze, Greifswaldzie, Berlinie, Cambridge, Sankt Petersburgu i Kopenhadze). Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na podstawie pracy o klimacie Arktyki. W 2006 r. odebrał z rąk Prezydenta RP nominację profesorską. Prof. Przybylak jest członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Geograficznego, European Geophysical Society i American Geophysical Society.