Wiadomości

"Orient Express" powraca

2019-01-29

31 stycznia rozpoczęła się trzecia edycja cyklu „Orient Express”, której motywem przewodnim jest sztuka. Tym razem organizatorzy zapraszali na spotkanie z dr Magdaleną Pinker, która postarała się odpowiedzieć na pytanie „Jak czytać sztukę islamu?”.

Cykl organizowany jest przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” przy Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK pod opieką dr Magdaleny Lewickiej. W tym roku akademickim „Orient Express” kontynuowany jest w formule spotkań, opatrzonych podtytułem "Sztuka". Poprzednia, zatytułowana „Ludzie”, była okazją, by poznać przedstawicieli świata arabskiego mieszkających w Polsce, którzy chcieli podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi współegzystowania osoby pochodzącej z innej kultury w naszym kraju.

Inauguracja tegorocznej odsłony „Orient Expressu” odbyła się w czwartek 31 stycznia o godzinie 17:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu (ul. Wały gen. Sikorskiego 13). Wstęp był bezpłatny.

Wydarzenie na Facebooku

Dr Magdalena Pinker – kuratorka Zbiorów Sztuki Orientalnej w Muzeum Narodowym w Warszawie; adiunkt w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się architekturą i sztuką arabską, w szczególności zagadnieniami związanymi z muzułmańskimi kolekcjami w zbiorach polskich muzeów oraz tematem miasta w kulturze islamu.  Autorka publikacji na temat sztuki orientalnej, kuratorka wystaw poświęconych sztuce Wschodu.

Trzecia edycja projektu „Orient Express” objęta została patronatem naukowym Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK oraz Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, a także patronatami honorowymi Prorektora UMK ds. Studenckich i Polityki Kadrowej prof. dr. hab. Andrzeja Sokali, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.