Wiadomości

Archiwum UŁ

Archiwum UŁ

Zmarła prof. dr hab. Adela Styczyńska

2018-11-21

W wieku 95 lat zmarła prof. dr hab. Adela Styczyńska, wybitna anglistka, w latach 1946-1966 związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 22 listopada w Łodzi.

Prof. Adela Styczyńska urodziła się w Wilnie w 1923 r. w rodzinie oficera armii polskiej, dzieciństwo spędziła na Wołyniu. W roku 1945 zamieszkała w Bydgoszczy, a krótko potem rozpoczęła studia na kierunku filologia angielska na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kształciła się pod kierunkiem wybitnych naukowców z Wilna i Lwowa, m.in. prof. Józefa Szczepkowskiego i prof. Konrada Górskiego. Drugim kierunkiem jej studiów była filologia romańska, interesowała ją zwłaszcza literatura francuska, którą studiowała u prof. Zygmunta Czernego. Jeszcze na studiach podjęła na UMK pracę jako asystentka, a w 1951 r. - jako lektorka języka angielskiego. Z UMK związana była do roku 1966. W tym samym roku rozpoczęła pracę starszego wykładowcy na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, wyrastając na jedną z najznamienitszych postaci łódzkiej anglistyki.

Prof. Adela Styczyńska zmarła 14 listopada. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 listopada o godz. 11:30 na Cmentarzu na Dołach w Łodzi (Cmentarz Komunalny – wejście od ul. Smutnej).