Wiadomości

[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Wykład rektorski z doradcą NATO

2018-11-14

Pułkownik Leonhard Hirschmann, oficer Armii Niemieckiej, specjalny doradca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy był gościem ostatniej odsłony cyklu Wykładów Rektorskich na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wykład pułkownika Hirschmanna „Od ery Zimnej Wojny do przydziału w niegdyś wrogiej Polsce - osobiste doświadczenia z 44 lat służby wojskowej” odbył się 19 listopada 2018 r. o godz. 12:00 w Collegium Humanisticum UMK (ul. Władysława Bojarskiego 1, sala Rady Wydziału - C 039).

Wstęp był wolny.

Leonhard Hirschmann, Pułkownik (GS), DEU A, specjalny doradca Dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Pułkownik Hirschmann urodził się 28 września 1955 r. w Monachium w Niemczech. W 1974 r. jako spadochroniarz dołączył do armii niemieckiej, następnie uczestniczył w kilku kursach w Dowództwie i Sztabie Sił Zbrojnych Niemiec, w Sztabie Szkoleniowym Armii Niderlandzkiej oraz Amerykańskiej Szkole Piechoty, na United States Defense University i w Szkole NATO. Służył w swoim ojczystym kraju jako Dowódca Plutonu i Dowódca Kompanii w erze zimnej wojny oraz dowodził Batalionem Piechoty Spadochronowej po zjednoczeniu Niemiec. Jako G3 i zastępca Szefa Oddziału w Federalnym Ministerstwie Obrony pracował w obszarach kontroli broni strzeleckiej i broni lekkiej, rozbrojenia, demobilizacji i reintegracji oraz wdrażania i rozwoju kontroli broni konwencjonalnej w Europie. Służba Pułkownika Hirschmanna jako oficera armii obejmuje zadania międzynarodowe w Kwaterze Głównej NATO ds. Lądowych w Europie Środkowej w Heidelbergu w Niemczech, Wspólnej Kwaterze Głównej NATO Północ w Stavanger w Norwegii, Centrum Szkoleniowym Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy w Polsce oraz w Międzynarodowym Centrum Szkolenia na rzecz Pokoju im. Kofi Annana w Akrze w Ghanie. Jego misje pokojowe obejmują wyjazdy w charakterze Oficera Operacyjnego (Niemiecka operacja pomocy uchodźcom w Iranie, 1991), zastępcy Dyrektora ds. Operacji Wspólnych (operacja NATO Joint Endeavour w Bośni i Hercegowinie, 1996) oraz Chief J5 Plans (operacja NATO Consistent Effort w Kosowie, 2001). W 2004 r. Pułkownik Hirschmann został pierwszym niemieckim starszym krajowym przedstawicielem i szefem szkolenia w nowo powstałym Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy i wniósł istotny wkład w jego pomyślny rozwój. W ostatnich dwóch zadaniach przed powrotem do Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy Pułkownik Hirschmann był odpowiedzialny za opracowanie i realizację zintegrowanych szkoleń w zakresie operacji pokojowych dla wojska, policji, żandarmerii i cywilów przygotowujących się do misji na terenach dotkniętych kryzysem w zachodniej Afryce, a także koordynację rozmieszczenia szkoleń dla niemieckich żołnierzy przygotowujących się do misji na całym świecie.

 

Wykłady Rektorskie (The Rectors Lecture Series) to inicjatywa władz UMK, w ramach której zapraszani są wybitni naukowcy z Polski i z zagranicy. Pierwszy wykład odbył się 12 maja 2014 r. i wygłosił go wybitny amerykański neurobiolog prof. Michael Arbib. Kolejnymi gośćmi cyklu byli prof. Eiichi Negischi, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (12 września 2014), prof. Jerzy Marian Brzeziński, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (27 marca 2015), prof. Maciej M. Mrugała, współtwórca i szef interdyscyplinarnego Zakładu Neuroonkologii w University of Washington Medical School w Seattle (11 czerwca 2015), Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego (27 października 2015), dr Stanislaw Flasinski, biolog molekularny z USA (11 października 2016), prof. mikrobiologii stosowanej Ken-ichi Yoshida z Kobe University (23 października 2017), dr n. med. Jacek Winczakiewicz, specjalista z zakresu chirurgii ogólnej (22 maja 2018) i antropolog prof. Peter Kuniholm z University of Arizona (15 czerwca 2018).

Galeria zdjęć

Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański] Wykład rektorski z doradcą NATO pułkownikiem Leonhardem Hirschmannem (19.11.2018, Collegium Humanisticum) [fot. Andrzej Romański]