Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Z NAWĄ ku umiędzynarodowieniu

2018-11-05

Trzy projekty UMK: „BLIŻEJ.PL”, „iNternationalizatiom aCtions at Universuty – NCU 4U” oraz „Find yourself at NCU” uzyskały finansowanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu „Welcome to Poland”. Łączna kwota przyznana Uniwersytetowi wyniosła blisko 1 mln 350 tys. zł.

Program „Welcome to Poland” umożliwia wsparcie uczelni w realizacji projektów ukierunkowanych na rozwój kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy, przygotowanie organizacyjne miejsca obsługi studentów i kadry zagranicznej oraz rozwijanie działań związanych z internacjonalizacją w domu. Ważnym celem programu jest również kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w środowisku akademickim i otoczeniu społecznym uczelni.

Dzięki finansowaniu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej UMK zrealizuje trzy projekty. „iNternationalization aCtions at University – NCU 4U” – projekt prowadzony przez Dział Współpracy Międzynarodowej UMK, zakłada trzy działania związane z szeroko rozumianym umiędzynarodowieniem uczelni. Pierwsze z nich obejmuje wsparcie szkoleniowe kadry dydaktycznej, naukowej i administracyjnej, która weźmie udział w warsztatach z zakresu różnic kulturowych, kursach językowych, a także staff weekach w Toruniu i za granicą. Szkolenia będą miały na celu przybliżenie istoty procesu internacjonalizacji poprzez umiędzynarodowienie procesu kształcenia, mobilność akademicką oraz funkcjonowanie w środowisku wielokulturowym.

Kolejnym działaniem będzie organizacja miejsca przeznaczonego do obsługi studentów i kadry zagranicznej, tzw. Welcome Center – NCU 4U. Znajdą się tam specjalnie przygotowane materiały informacyjne, takie jak Welcome Guide czy filmy instruktażowe, dzięki którym cudzoziemcy uzyskają wszechstronną orientację w przestrzeni Uniwersytetu, miasta i kraju.

Rozwijanie działań związanych z „internacjonalizacją w domu” ma natomiast na celu integrację społeczności akademickiej poprzez funkcjonowanie w środowisku wielokulturowym. Ma się to odbyć poprzez inicjatywy takie jak konkurs „International NCU Campus”, warsztaty dla studentów z zakresu wielokulturowości czy stworzenie cyklu programów publicystycznych pt. „Come 2 Study”.

Drugi z dofinansowanych projektów UMK – „BLIŻEJ.PL” – realizowany będzie przez Wydział Filologiczny UMK. Zakłada on aktywizację międzynarodowego środowiska uniwersyteckiego poprzez przybliżenie cudzoziemcom języka polskiego i w konsekwencji umożliwienie im lepszego poznania naszego kraju i jego mieszkańców, tak aby poczuli się na UMK i w Toruniu jak u siebie. Dzięki temu również polscy pracownicy i studenci będą mogli pełniej czerpać z inspiracji międzykulturowych. Posłuży temu wsparcie szkoleniowe kadry UMK oraz „internacjonalizacja w domu” dzięki cyklicznym spotkaniom tematycznym, sprzyjającym integracji i wymianie doświadczeń. Każdy zagraniczny student i pracownik będzie mógł uczestniczyć w bezpłatnych kursach języka polskiego i międzynarodowych wydarzeniach skupionych wokół "orbitarenek" – cyklicznych spotkań z polską kulturą. Ważnym elementem projektu będzie też opracowanie i publikacja materiałów stanowiących zbiór praktycznych wskazówek dotyczących funkcjonowania w Polsce po polsku, w tym przygotowanie aplikacji multimedialnej i filmu – dla wieloetapowego i ogólnie dostępnego kształcenia.

W ramach projektu „Find yourself at NCU”, prowadzonego przez Dział Promocji i Informacji UMK, powstanie natomiast system anglojęzycznego oznakowania budynków i pomieszczeń w kampusie toruńskim UMK (wraz z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach). Nastąpi również przystosowanie internetowych serwisów Uniwersytetu do obsługi studentów i kadry z zagranicy. Usprawnieniu tego procesu służyć będzie także przygotowanie informatorów i przewodników w językach obcych, które zawierać będą zestaw informacji i wskazówek pomocnych dla cudzoziemców. Projekt przewiduje też stworzenie aplikacji, która ułatwi studentom i gościom zagranicznym nawigację po budynku rektoratu.

Lista beneficjentów programu „Welcome to Poland”