Wiadomości

Medale znad Bałtyku

2018-10-15

16 października w Muzeum Uniwersyteckim została otwarta międzynarodowa wystawa X Bałtyckie Triennale Medali. Jubileuszowa edycja wydarzenia poświęcona jest 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez kraje bałtyckie.

Bałtyckie Triennale Medali jest międzynarodową imprezą medalierską odbywającą się cyklicznie w krajach nadbałtyckich. Pierwsza wystawa 10. edycji odbyła się na Litwie w 2017 r. , kolejne zorganizowano na Łotwie i w Estonii, a ostatnią, zamykającą całość jest prezentacja medali w Toruniu. Tematem przewodnim jubileuszowej odsłony Triennale  jest 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i przez inne kraje basenu bałtyckiego, a także Unia Bałtycka.

Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada. Jej wernisaż zaplanowano na 16 października na godz. 16:00. Otwarciu towarzyszyły wykłady tematyczne, które wygłosili: dr hab. Alicja Majewska, prof. UMK i Tomasz Bylicki - starszy kustosz Muzeum Historycznego Warszawy. Spotkanie z prelegentami rozpoczęło się o godz. 17:00 w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu (pl. Rapackiego 1).

Więcej szczegółów