Na zdjęciu od lewej: dr hab. Artur Duda, dr hab. Barbara Bibik, prof. dr hab. Krystyna Duniec (Instytut Sztuki PAN), dr Adam Kola i dr Marzenna Wiśniewska [fot. Nadesłane]

fot. Nadesłane

Teatralna współpraca z Szanghajem

2018-10-12

13 i 14 października w Szanghaju odbyła się konferencja From J. Grotowski to K. Lupa – on the Influence of Polish Theatre in the World, której współorganizatorem jest Wydział Filologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konferencję zorganizowały Szanghajska Akademia Teatralna (Shanghai Theatre Academy, STA) i Wydział Filologiczny UMK, we współpracy z International Theatre Institute UNESCO.

STA jest wiodącą w Chinach uczelnią kształcącą w zakresie teatru, filmu, telewizji, nowych mediów, zarówno aktorów, reżyserów, jak i innych specjalistów w powyższych dziedzinach. Prowadzi również badania naukowe, m.in. w ramach Centrum Międzynarodowych Studiów nad Teatrem.

W 2017 r. w trakcie wizyty delegacji z Chin na Wydziale Filologicznym UMK, której przewodniczył prorektor profesor Gong Baorong, podjęto decyzję o współpracy. Jej pierwszym efektem jest międzynarodowa konferencja, której gościem honorowym był wybitny polski reżyser teatralny, dramaturg, tłumacz – Krystian Lupa. Spotkanie z nim poprowadził dr hab. Artur Duda z Wydziału Filologicznego UMK, zaś w dyskusji udział wzięli m.in. prof. Huang Changyong oraz prof. Hu Zhiyi. W konferencji uczestniczyli również inni pracownicy Wydziału Filologicznego UMK: dr hab. Barbara Bibik, dr Marzenna Wiśniewska oraz dr Adam Kola.