Jubileusz z sesją naukową

2018-10-10

Uroczysta sesja naukowa z okazji 70. rocznicy urodzin prof. dr. hab. Macieja Grochowskiego z Wydziału Filologicznego UMK odbyła się 15 października w Collegium Maius UMK.

Sesja rozpoczęła się o godz. 11:30 w sali 307 Collegium Maius (ul. Fosa Staromiejska 3). Program wydarzenia:

• Andrzej Bogusławski, Particulae ciceris sine caule;
  • Bogdan Walczak, Czy język polski jest trudny?;
  • Jolanta Chojak, Uczucia, odczucia, doznania, wrażenia. Próba rekonstrukcji struktury semantycznej czasownika „czuć”;
  • Magdalena Żabowska, „Jak sama nazwa wskazuje” i „nomen omen” – wykładniki wiedzy mówiącego o zależnościach między formą i treścią wyrażeń.

Prof. dr hab. Maciej Grochowski - językoznawca polonistyczny i slawistyczny, teoretyk języka, członek rzeczywisty PAU, przewodniczący Międzynarodowej Komisji Budowy Gramatycznej Języków Słowiańskich, przewodniczący Sekcji Teorii Języka Komitetu Językoznawstwa PAN, członek i długoletni przewodniczący Komitetu Językoznawstwa PAN, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, redaktor naczelny "Linguistica Copernicana", były dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UMK, twórca i długoletni dyrektor Instytutu Języka Polskiego UMK. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, pracował w Instytucie Badań Literackich PAN, następnie w Instytucie Języka Polskiego PAN, gdzie kierował Pracownią Semantyki. Od 1975 r. współpracował z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1978 podjął tu pracę. Obszar jego zainteresowań badawczych wiąże się przede wszystkim ze składnią i semantyką. We współczesnym językoznawstwie prof. Maciej Grochowski położył m.in. podwaliny pod opisy struktur polipredykatywnych i wyrażeń funkcyjnych języka.