Przestrzeń wypełniona plastyką

2018-10-11

Na wystawę „Przestrzeń międzyświetlna. Malarstwo i rysunek Stefana Kościeleckiego. In Memoriam” zapraszają od 17 października Galeria Dworzec Zachodni w klubie „Od Nowa” oraz Galeria Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Wystawa dedykowana jest prof. Stefanowi Kościeleckiemu w pierwszą rocznicę śmierci artysty, towarzyszy również obchodom jubileuszu 60-lecia klubu „Od Nowa”, którego prof. Kościelecki był pierwszym kierownikiem.

Wernisaż w Galerii Forum odbył się 17 października o godz. 13:00 (Wydział Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32). Tego samego dnia o godz. 19:00 odbyło się natomiast otwarcie części wystawy eksponowanej w Galerii Dworzec Zachodni (Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, ul. Gagarina 37a).

Ekspozycja będzie prezentować wybór jego prac malarskich i rysunków.

Prof. Stefan Kościelecki urodził się w Żninie 2 IX 1933 r. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 1960 r.; dyplom uzyskał w pracowni prof. S. Borysowskiego. Dwa lata później rozpoczął pracę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W latach 1984 – 1990 był dziekanem Wydziału, wcześniej - wicedyrektorem (1972 - 1974) i dyrektorem (1981 - 1984) Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego. Był także wieloletnim kierownikiem Zakładu Pedagogiki Artystycznej (1972 - 1995). Pracował jako profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był przewodniczącym Polskiej Komisji Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę. W historii UMK zapisał się także jako pierwszy kierownik Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”. Jest twórcą Współczesnej Koncepcji Wychowania Plastycznego i założycielem Galerii i Ośrodka Twórczości Dziecięcej w Toruniu. Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uprawiał twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki. Autor rozległego cyklu malarskiego – „Przestrzeń międzyświetlna”, eksperymentalnych rysunków i grafik. O swojej sztuce mówił: „„Krytycy często łączą moje prace z Kosmosem. Jednak nigdy nie chciałem przedstawiać w nich Kosmosu. Są to normalne sytuacje, które można dostrzec, gdy się wyjdzie na ulicę. Pokazuję moją impresję różnych wartości świetlnych. Przestrzeń międzyświetlną można dojrzeć wszędzie. Istnieją światła o większej lub mniejszej jasności, o różnych kształtach, różnych fakturach. (…)” Prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Niezwykle znacząca jest jego działalność teoretyczno-naukowa. Autor publikacji: "Współczesna koncepcja wychowania plastycznego". Zmarł 13 grudnia 2017 r.