Nasi "Zasłużeni Kulturze Gloria Artis"

2018-09-28

Prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak oraz dr hab. Radosław Sioma z Wydziału Filologicznego UMK zostali uhonorowani najwyższymi odznaczeniami przyznawanymi w dziedzinie kultury - medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Naukowcy z UMK znaleźli się w gronie 22 wybitnych literatów, naukowców i działaczy związanych z twórczością Zbigniewa Herberta, którzy zostali odznaczeni 22 września przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Uroczystość miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie podczas inauguracji I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej oraz XV edycji Warsztatów Herbertowskich.

Prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak, kierownik Zakładu Literatury Polskiej Romantyzmu i Pozytywizmu UMK została wyróżniona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dr hab. Radosław Sioma z Zakładu Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pełna lista nagrodzonych

Prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak jest historykiem literatury, od 2005 r. kieruje Zakładem Literatury Polskiej Romantyzmu i Pozytywizmu. Jej badania i publikacje koncentrują się wokół poezji romantyzmu – zwłaszcza twórczości najwybitniejszych polskich poetów tej epoki, w szczególności Cypriana Norwida i Zygmunta Krasińskiego. Ten wymiar dziewiętnastowiecznej kultury – analizowanej w perspektywie historii idei, korespondencji sztuk oraz późniejszej recepcji wątków romantycznych – jest tematem czterech książek autorskich prof. Sojak oraz pięciu redagowanych lub współredagowanych przez nią monografii zbiorowych. Badanie obecności romantycznej tradycji literackiej w poezji XX w. skierowało jej uwagę między innymi na twórczość Zbigniewa Herberta. Uczestniczyła w organizowaniu Warsztatów Herbertowskich; jest członkinią Rady Naukowej patronującej tej inicjatywie. Wraz z dr. hab. Radosławem Siomą, opracowała koncepcję i zorganizowała w Toruniu (w 2008 r.) konferencję naukową, która była jednym z ważnych wydarzeń Roku Herberta, zainicjowała i współtworzyła projekt tablicy upamiętniającej toruńskie studia poety (umieszczonej na gmachu Collegium Maius). Jako redaktorka i współautorka uczestniczyła w opracowaniu czterech tomów serii „Biblioteka Pana Cogito” oraz w realizacji grantu Ministerstwa Kultury poświęconego badaniu korespondencji Herberta. Osobny nurt stanowią w jej dorobku prace edytorskie; obecnie badaczka bierze udział w pracach zespołu opracowującego wydanie krytyczne Dzieł wszystkich Norwida (grant NPRH), redaguje dział rozpraw w roczniku „Studia Norwidiana”, odnalazła kilka niepublikowanych listów Zygmunta i Wincentego Krasińskich i przygotowała (wraz z doktorantem Michałem Sokulskim) ich edycję krytyczną. W sumie bibliografia prof. Halkiewicz- Sojak obejmuje blisko sto pozycji (w tym artykuły publikowane w: „Ethosie”, „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Literackim”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Studiach Norwidianach”, „Tekstach Drugich”, „Litterariach Copernicana” oraz w monografiach zbiorowych). Działalności naukowej towarzyszy praca nauczyciela akademickiego, która zaowocowała wypromowaniem 6 doktorów i licznej grupy magistrów (dwoje magistrantów było laureatami prestiżowych ogólnopolskich nagród). Prof. Halkiewicz-Sojak pełniła funkcje organizacyjne na Wydziale Filologicznym: była prodziekanem (1999 – 2002), dyrektorem Instytutu Literatury Polskiej (2006 – 2014).

Dr hab. Radosław Sioma – absolwent UMK; historyk literatury, badacz polskiej literatury XX i XXI wieku. Członek kapituły literackiej Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego. Autor książek Niewinność i doświadczenie. O komediopisarstwie Jerzego Szaniawskiego (rozprawa habilitacyjna, Toruń 2009) oraz Krzesło i zmięta serweta. Szkice o twórczości Zbigniewa Herberta (Kraków 2012). W ostatnich latach jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki płci w poezji dwudziestolecia międzywojennego. Pracuje też nad kolejną książką poświęconą twórczości Zbigniewa Herberta („Uwiedziony na zawsze”. Dyskurs miłosny w poezji Zbigniewa Herberta) oraz nad edycją krytyczną Czarnego potoku Leopolda Buczkowskiego. Prywatnie: ma trzy koty; w tym roku zrobił patent żeglarza jachtowego.