[fot. Nadesłane] fot. Nadesłane

Wykłady otwarte u filologów

2018-09-28

Prof. Ałła Krawczuk, kierownik Katedry Filologii Polskiej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki, będzie gościła w dniach 8-12 października 2018 r. na Wydziale Filologicznym UMK z wykładami otwartymi. Będą prowadzone w języku polskim.

Prof. Ałła Krawczuk jest badaczką współczesnego języka polskiego, dydaktykiem oraz popularyzatorką języka polskiego i wiedzy o Polsce na Ukrainie. Specjalizuje się w badaniach frazeologii języka polskiego, interesują ją także zagadnienia etykiety językowej. Wykształciła już kilkanaście roczników filologów polskich, nauczycieli, a także kilku badaczy polszczyzny.

Prof. Ałła Krawczuk przyjedzie do Torunia w ramach programu Erasmus+ (dla krajów partnerskich). Podczas swojej wizyty wygłosi następujące wykłady otwarte:

• Polonistyka na Uniwersytecie Lwowskim - wtorek 9 października, godz. 9.30-11.00

Zostaną przedstawione (na tle krótkiego zarysu dziejów filologii polskiej na Uniwersytecie Lwowskim począwszy od 1817 roku) osobliwości funkcjonowania polonistyki na Narodowym Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki, szczególnie od 2004 r., w którym Katedra Filologii Polskiej została wyodrębniona z Katedry Filologii Słowiańskich. Omawiane będą zagadnienia związane z działalnością naukową pracowników, współpracą międzynarodową prowadzoną przez katedrę, dydaktyką.

• Jak Ukraińcy uczą się polskiego? - środa 10 października, godz. 13.30-15.00

Pokazane będą osobliwości nauczania języka polskiego w środowisku osób z pierwszym językiem wschodniosłowiańskim, w szczególności na przykładzie Ukraińców. Zostanie poruszona kwestia potrzeby używania podręczników adresowanych do tego właśnie typu odbiorcy. Na przykładzie polsko-ukraińskich (rosyjskich) interferencji z różnych poziomów języka zasygnalizowane zostaną problemy możliwego powstawania zakłóceń w komunikacji międzykulturowej oraz trudności, szczególnie gramatyczne, z opanowaniem języka polskiego przez osoby ukraińskojęzyczne.

• Grzeczność językowa polska a ukraińska - czwartek 11 października, godz. 9.30-11.00

Po zasygnalizowaniu ogólnych cech polskiego i ukraińskiego modelu grzeczności językowej zostaną pokazane – na przykładzie różnic w niektórych polskich i ukraińskich formach grzecznościowych – możliwe wpadki (gafy) językowe rzutujące na pomyślny przebieg komunikacji polskojęzycznej Ukraińców (ewentualnie też Polaków zamieszkałych na Ukrainie) z rodzimymi użytkownikami polszczyzny.

Wszystkie wykłady odbędą się w Collegium Maius UMK przy ul. Fosa Staromiejska 3 w sali im. L. Kolankowskiego (nr 307). Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.