Wspólnie o dziejach literatury

2018-09-05

„Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej” to tytuł wystawy przygotowanej wspólnie przez trzy największe toruńskie biblioteki: Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej, Książnicę Kopernikańską oraz Bibliotekę Uniwersytecką. Wernisaż odbył się w czwartek 6 września 2018 r.

Celem ekspozycji jest promowanie czytelnictwa, propagowanie wysokoartystycznej literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich dzieci i młodzieży. Zwiedzający mają okazję zobaczyć pierwsze polskie książki dla dzieci i młodzieży, ich układ typograficzny i grafikę. Nie zabraknie również informacji o twórcach oryginalnej polskiej literatury dla młodych odbiorców, do których należą: Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stanisław Jachowicz, Lucjan Siemieński, Narcyza Żmichowska i Teofil Lenartowicz.

Na wystawie prezentowane są książki pochodzące ze zbiorów wymienionych wyżej toruńskich bibliotek, a także ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży, prace plastyczne dzieci z przedszkola „Bajkowy Dworek” w Toruniu, uczniów Szkoły Podstawowej Nr 27 im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz komiksy powstałe w czasie wakacyjnych zajęć w Filii nr 12 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Otwarcie ekspozycji rozpoczęło się o godz. 13:00 w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Dąbrowskiego 4 w Toruniu. Uświetnił je krótki wykład poświęcony dziejom literatury dziecięcej i młodzieżowej, który wygłosił dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK z Wydziału Filologicznego. Wstęp na wernisaż i wystawę był wolny.

Ekspozycja, którą można oglądać do 29 września 2018 r., została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.