[fot. Karolina Witkowska] fot. Karolina Witkowska

Studenci z Chin w szkole konserwacji

2018-08-02

Na Wydziale Sztuk Pięknych UMK trwa pierwsza edycja szkoły letniej konserwacji ceramiki. W kursie bierze udział 11 studentów z chińskiego Beijing Union University pod opieką dr. Zu Hua.

Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie uczestników z podstawami szeroko rozumianej problematyki konserwatorskiej ceramiki. W programie kursu przewidziano 160 godzin zajęć. Szkoła rozpoczęła się 23 lipca, a w uroczystej inauguracji wzięli udział przedstawiciele władz Wydziału Sztuk Pięknych UMK: dziekan prof. dr hab. Elżbieta Basiul oraz dr Mirosław Wachowiak, prodziekan ds. kształcenia i organizacji studiów.

Pierwszy tydzień szkoły letniej wypełniły wykłady obejmujące najważniejsze zagadnienia historii sztuki ceramiki europejskiej, materiałoznawstwo, metody badań, podstawowe zagadnienia dotyczące niszczenia materiałów ceramicznych, a także najważniejsze metody i materiały stosowane w konserwacji. Kolejne dwa tygodnie poświęcone zostaną na ćwiczenia, podczas których studenci poznają podstawową metodykę zabiegów konserwatorskich: oczyszczania, odsalania, dezynfekcji, wzmacniania, uzupełniania ubytków czerepu i szkliwa. Równocześnie będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w praktyce, wykonując prace konserwatorskie różnych oryginalnych przedmiotów ceramicznych.

W weekendy zaplanowano zajęcia w formie case studies w obrębie Torunia i Gdańska, a także zwiedzanie zabytków i muzeów. Studenci z Chin poznali również bogatą ofertę kulturalną obejmującą koncerty, wystawy i wydarzenia plenerowe.