[fot. Nadesłane] fot. Nadesłane

Złoto Anny Załęcznej w Coimbrze!

2018-07-26

Judoczka z UMK Anna Załęczna została złotą medalistką Europejskich Igrzyska Studentów rozgrywanych w portugalskim mieście Coimbra. W klasyfikacji medalowej Igrzysk UMK uplasował się na 43. miejscu wśród 117 europejskich szkół wyższych biorących udział w imprezie.

Zdobywając złoto Europejskich Igrzysk Studentów 2018 Anna Załęczna powtórzyła swój sukces sprzed roku. W Igrzyskach wystartowali przedstawiciele dziewięciu polskich uczelni wyższych. Anna Załęczna była jedyną studentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która reprezentowała Polskę w jednej z głównych konkurencji: judo. Turniej rozgrywano w dniach 21-26 lipca. Judoczka z UMK w kategorii +78 kg podejmowała kolejno zawodniczki Kate Sauders z Wielkiej Brytanii, Morgane Duchene z Francji i Rahel Krause z Niemiec. Wszystkie walki zakończyły się Ippon, a tytuł mistrzowski przyjechał wraz z Anną do Torunia. Złoty medal naszej reprezentantki pozwolił na sklasyfikowanie Uniwersytetu na 43. miejscu wśród 117 uczelni (stan na 26 lipca).

W Igrzyskach brał również udział trener sekcji judo AZS UMK Toruń - Zbigniew Wojtowicz.

Anna Załęczna urodziła się 1995 roku w Toruniu, studiuje turystykę i rekreację na Wydziale Nauk o ZIemi UMK, trenuje w Toruńskim Klubie Sportowym Judo, posiada Międzynarodowa Klasę Mistrzowską. Do największych swoich osiągnięć sportowych zalicza: Drużynowe Mistrzostwa Europy – 2. miejsce (Warszawa, 23 kwietnia 2017 r.), Drużynowe Mistrzostwo Europy – 1. miejsce (Kazań, Rosja, 24 kwietnia 2017 r.), Akademickie Mistrzostwo Europy – 1. miejsce (Coimbra, Portugalia, 28 lipca 2017 r.), Mistrzostwa Europy Juniorów – 2. miejsce (Oberwart, Austria, wrzesień 2015 r.) oraz Mistrzostwo Polski seniorów (wrzesień 2016 r.).