Zagraniczni studenci i naukowcy z szansą na granty

2018-07-24

Już w roku akademickim 2018/2019 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu młodzi badacze, profesorowie z zagranicy oraz zdolni studenci będą mogli starać się o stypendia i granty przyznawane przez JM Rektora.

Inicjatywa, która wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z umiędzynarodowieniem uczelni, ma zachęcić zagraniczną kadrę oraz zdolnych studentów cudzoziemców do studiowania i prowadzenia badań na UMK.

Studenci z zagranicy, którzy zostali przyjęci na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub studiów drugiego stopnia na UMK, będą mogli ubiegać o stypendium przyznawane na okres dziewięciu miesięcy - od października każdego roku do 30 czerwca roku następnego. Wysokość stypendium wynosi 1250 zł lub - w przypadku przyjęcia na studia drugiego stopnia - 1500 zł miesięcznie. Dodatkowo studenci mogą otrzymać wsparcie w postaci jednorazowego świadczenia - 500 zł na zagospodarowanie. Żeby uzyskać stypendium, należy wykazać się wysoką średnią ocen, nie mniejszą niż 4,5, a także przedstawić dorobek naukowy, artystyczny lub sportowy. Każdego roku Rektor w wyniku konkursu może przyznać stypendium 15 osobom.

Od kolejnego roku akademickiego przyznawane będą również granty, powołane z myślą o doktorantach i doktorach, którzy nie ukończyli 36 lat i wykazują wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne. Naukowcy, startując w konkursie, będą mogli otrzymać 1000 euro na 3 lub 6 miesięcy w każdym roku akademickim. Przewidziano 5 grantów rocznie, a trafią one do osób, które uzyskają najwięcej punktów w postępowaniu konkursowym.

O granty mogą ubiegać się także profesorowie cudzoziemcy, zatrudnieni na innej uczelni, w instytucie badawczym lub w Polskiej Akademii Nauk, którzy na UMK przeprowadzą co najmniej 60 godzin dydaktycznych na stacjonarnych studiach wyższych lub doktoranckich. Profesor z zagranicy może otrzymać nawet 20 tys. zł grantu, a wniosek w tej sprawie składa dziekan wydziału, na którym wykładać będzie naukowiec.

Szczegóły dotyczące składania wniosków i terminów regulują zarządzenia JM Rektora UMK:

1) Zarządzenie JM Rektora Nr 113 z dnia 6 lipca 2018 r. dotyczące stypendiów dla studentów:

2) Zarządzenie JM Rektora Nr 114 z dnia 6 lipca 2018 r. dotyczące grantów dla profesorów:

3) Zarządzenie JM Rektora Nr 115 z dnia 6 lipca 2018 r. dotyczące grantów dla młodych badaczy: