Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Internetowy atlas kościołów

2018-07-17

Absolwent UMK mgr inż. Jarosław Czerepowicki jest autorem aplikacji pn. „Atlas kościołów gotyckich ziemi chełmińskiej”, w której zostało opisanych niemal 100 obiektów sakralnych z naszego regionu. Internetowe opracowanie, które jest dostępne pod adresem www.gotyk.info, powstało w ramach pracy magisterskiej napisanej pod kierownictwem dr. hab. Mieczysława Kunza z Katedry Geomatyki i Kartografii na Wydziale Nauk o Ziemi UMK.

Praca magisterska absolwenta geoinformacji środowiskowej UMK składa się z obszernej części opisowej (dokumentacyjnej) oraz internetowej interaktywnej mapy (wraz z kartami obiektów). Opracowanie lokalizuje i przedstawia charakterystykę 97 budowli sakralnych w stylu gotyckim, zlokalizowanych w historycznych granicach ziemi chełmińskiej. Ustalenie dokładnej historycznej granicy ziemi chełmińskiej zostało dokonane za pomocą nałożenia na siebie warstwy z granicą gmin, warstwy hydrograficznej oraz opracowanej w 1960 roku mapy autorstwa śp. Profesora Mariana Biskupa. Zawartość merytoryczną (opisy i zdjęcia obiektów) wykonano za pomocą eksploracji terenowej, rozmów z mieszkańcami, studium literatury tematu, licznych kwerend w rejestrach zabytków oraz zebranych informacji ze stron internetowych parafii, diecezji i innych o tematyce zabytków, turystyki i krajoznawstwa. Do wykonania interaktywnej mapy internetowej wykorzystane zostały wybrane technologie, w tym HTML5, CSS3, JavaScript, Leaflet, OpenStreetMap, WMS oraz GeoJSON.

Stworzenie atlasu zaowocowało wypracowaniem i przetestowaniem skutecznego algorytmu działania, który można wykorzystać w zaproponowanej formie do wykonania podobnych zestawień, charakterystyk czy prezentacji z innego zakresu tematycznego.