[fot. Nadesłane] fot. Nadesłane

Wyprawa na Spitsbergen

2018-07-02

46. Wyprawa Polarna UMK do Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 17 września 2018 r.

Wzięli w niej udział: dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK (kierownik wyprawy, glacjolog, hydrolog, od sierpnia), mgr inż. Tomasz Grajewski (doktorant, p.o. kierownika w lipcu, UMK), dr hab. Piotr Weckwerth, prof. UMK (geomorfolog, od sierpnia), dr Marcin Nowak (hydrolog, UMK), mgr Katarzyna Greń (geomorfolog, Uniwersytet Warszawski), Marta Majerska (studentka, UMK) i Joe Gandall (doktorant, Nowa Zelandia). W wyprawie również "okresowo" uczestniczyli naukowcy z AGH oraz Norweskiego Instytutu Polarnego.
W trakcie polarnego przedsięwzięcia były realizowane przede wszystkim badania związane z realizacją projektu Narodowego Centrum Nauki pn. "Zmiany lodowców północno-zachodniego Spitsbergenu jako wskaźnik współczesnych przeobrażeń zachodzących w kriosferze" prowadzone przez dr. hab. Ireneusz Sobotę, prof. UMK, kierownika Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie oraz Centrum Badań Polarnych UMK. Wyprawa była również okazją do intensywnych prac gospodarczych oraz remontowo-naprawczych.

Naukowcy z UMK w Toruniu są obecni na Spitsbergenie od 1975 roku. Badania prowadzili tam przede wszystkim glacjolodzy, hydrolodzy, geomorfolodzy i klimatolodzy, a także biolodzy (m.in. prof. dr hab. Jan Szupryczyński; prof. dr hab. Władysław Niewiarowski; prof. Marek Grześ; prof. Czesław Pietrucień; prorektor UMK prof. dr hab. Wojciech Wysota, prof. dr hab. Rajmund Przybylak; dr Krzysztof Roman Lankauf; prof. Wanda Gugnacka-Fiedor; dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK; prof. Adam Stanisław Barcikowski i wielu innych). Na Islandii badania prowadzili głównie toruńscy geomorfolodzy (m.in. prof. dr hab. Leon Andrzejewski; dr hab. Piotr Weckwerth, prof. UMK; dr hab. Paweł Molewski, prof. UMK i inni), a w Antarktyce między innymi dr hab. Marek Kejna, prof. UMK; dr Andrzej Araźny i dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK.