Drużyna Pioneers z WFAiIS UMK (na zdjęciu brakuje jednego członka zespołu - Norberta Domiana)

Kosmiczna rywalizacja

2018-06-11

Drużyna Pioneers z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została zakwalifikowana do finału prestiżowych, międzynarodowych zawodów robotycznych European Rover Challenge, których celem jest skonstruowanie łazika marsjańskiego. O zwycięstwo powalczy 50 zespołów z całego świata.

UMK w Toruniu będą reprezentować podczas rywalizacji: studenci WFAiIS UMK - Dawid Nikodem, Krzysztof Rydel, Michał Chodorowski, Adam Szewczyk, Adrian Krajniak, Adam Cholewiński, Leszek Bonikowski, Kuba Kaliszewski, Artur Matusiak, Mateusz Ciesielski i Łukasz Pijawski. W skład zespołu wchodzi również Norbert Domian z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Opiekunem drużyny jest dr Leszek Wydźgowski z Katedry Automatyki i Systemów Pomiarowych UMK. Zespół powstał w ramach Technicznego Koła Naukowego UMK.

Zadaniem stawianym przed uczestnikami rywalizacji jest budowa analogu łazika marsjańskiego. Następnie podczas trzydniowych finałów konstrukcja jest sprawdzana w czterech zadaniach symulujących wyzwania, którym czoła stawiają prawdziwe roboty eksplorujące Czerwoną Planetę.

European Rover Challenge są organizowane przez polski oddział Światowego Śtowarzyszenia Mars Society. Odbywają się od 2014 roku. Tegoroczne finały zaplanowano na 14-16 września. Będą miały miejsce w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.