W światowej elicie

2018-06-08

Uniwersytet Mikołaja Kopernika potwierdził swoją silną pozycję w światowej elicie szkół wyższych. Po raz szósty został ujęty w renomowanym QS World University Rankings, który obejmuje 1000 najlepszych szkół wyższych na świecie, w tym jedynie 14 polskich uczelni.

W rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: opinia wykładowców (40% oceny ogólnej), opinia pracodawców (10%), stosunek liczby studentów do liczby wykładowców (20%), tzw. cytacyjność publikacji naukowych na podstawie Scopus (20%), odsetek wykładowców zagranicznych (5%) oraz odsetek studentów zagranicznych (5%).

W tegorocznej odsłonie rankingu znalazło się 14 uczelni z Polski. Z naszego kraju sklasyfikowane zostały: Uniwersytet Warszawski (na 394. miejscu), Uniwersytet Jagielloński (na 411.), Politechnika Warszawska (w przedziale 601-650); a także Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechniki: Łódzka, Krakowska, Poznańska i Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Wrocławski (w grupie 801-1000).

Ranking przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym. Najważniejszym celem rankingu jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym.

UMK od kilku lat znajduje się w wąskim gronie polskich uczelni w QS World University Rankings. Zadebiutował w tym zestawieniu w 2013 r. Cztery lata później (w 2017 r.) po raz pierwszy uplasował się wśród 3% najlepszych uczelni na świecie.

Najnowszy QS World University Ranking