Polski Indiana Jones na wykładzie

2018-05-18

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zapraszała w poniedziałek 21 maja 2018 r. na wykład pt. „Tata Luba” Stefan Szolc-Rogoziński - XIX-wieczny eksplorator, świecki misjonarz, inicjator działań etnograficznych i etnologicznych w Afryce. Wygłosił go podróżnik dr inż. Maciej Klósak, organizator wypraw śladami Stefana Szolca-Rogozińskiego.

Wykład rozpoczął się o godz. 13:15 w Collegium Humanisticum przy ul. Bojarskiego 1 w Toruniu (w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39). Wstęp był wolny.

Spotkanie dotyczyło barwnej i inspirującej postaci Stefana Szolca-Rogozińskiego, "polskiego Indiany Jones'a XIX wieku", który jako dwudziestolatek zorganizował wyprawę do Afryki. Wybitną postać Rogozińskiego przybliżył dr inż. Maciej Klósak, który odwiedził ponad 100 krajów.

Stefan Szolc-Rogoziński w trudnych dla Polski czasach zaborów postawił sobie za cel zrobienie wielkiej rzeczy dla ojczyzny: zorganizował prawdziwie polską wyprawę do Afryki. Miał wówczas zaledwie 20 lat. Jego wyprawa była perfekcyjnie zorganizowana i przyniosła wiele ciekawych odkryć geograficznych, etnograficznych i etnologicznych, choć determinacja, z jaką niemiecki cesarz Otto Bismarck wymazał je z map i literatury pokutuje do dziś. Niewiele ludzi zna bowiem historię największej polskiej wyprawy do Afryki w XIX wieku, bo za taką należy ją uznać.

Dr inż. Maciej Klósak - kierownik wypraw „Kamerun 2014” i „Vivat Polonia 2016” śladami Stefana Szolca-Rogozińskiego do sześciu afrykańskich krajów: Kamerunu, Gabonu, Gwinei Równikowej, Nigerii, Liberii i Wybrzeża Kości Słoniowej, członek Komitetu Obchodów „Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego w Kaliszu”, współautor beletrystyki, komiksu, filmu oraz wielu prezentacji i artykułów o Szolcu-Rogozińskim. Pracownik naukowy i wykładowca akademicki w Maroku i w Polsce. Zajmuje się badaniem materiałów poddanych obciążeniom dynamicznym i wysokim temperaturom, wykłada przedmioty z dziedziny budownictwa.
Z zamiłowania podróżnik, który odwiedził ponad 100 krajów, prowadzi Klub Podróżnika na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim. Za wkład w „rozwój społeczeństwa Ludu Mondoli i podtrzymywania dziedzictwa 'Tata Luba' Stefana Szolca-Rogozińskiego w Kamerunie” nagrodzony honorowym tytułem „Senior Adviser and Notable to the Royal Court of Mondoli Village” /Starszy Doradca i Dostojnik Królewskiego Dworu Mondoli/; w listopadzie 2017 w uznaniu działalności w upowszechnianiu wiedzy o polskich odkryciach geograficznych (głównie za prace związane ze Stefanem Szolcem-Rogozińskim i jego eksploracją w Afryce) rekomendowany przez zarząd Polskiego Oddziału The Explorers Club - najbardziej prestiżowego na świecie klubu eksploratorów i podróżników - do przyjęcia w poczet członków.


Szczegółowe informacje

Plakat