[fot. Kazimierz Napiórkowski i dr hab. Elżbieta Jabłońska] fot. Kazimierz Napiórkowski i dr hab. Elżbieta Jabłońska

Wystawa NAD-RYSOWAĆ

2018-05-09

Wernisaż VIII Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego pt. NAD_RYSOWAĆ odbył się 11 maja 2018 r. o godz. 18:00 w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia (ul. Rabiańska 20). Zorganizowaną przez pracowników Zakładu Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK ekspozycję można oglądać do 3 czerwca.

RYSOWAĆ to seria cyklicznych wystaw, które są prezentowane od 2008 r. i przygotowywane przez artystów z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Ich pomysłodawcą jest prof. dr hab. Bogdan Chmielewski. Pierwsze edycje miały zasięg ogólnopolski. Obecnie są to pokazy o charakterze międzynarodowym i odbywają się w formule biennale. Każda z odsłon projektu jest odpowiedzią na zmieniający się temat przewodni, który zawsze zasadniczo związany jest z obszarem rysunku. Daje to szansę na obserwację zmian zachodzących zarówno w procesach twórczych, jak również sposobach kształcenia artystycznego w obrębie tej dyscypliny.

Podczas otwarcia zostały wręczone nagrody ufundowane przez Rektora UMK, Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych, Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Firmę TZMO, Fundację Amicus, Sklep Blik, Zakład Rysunku UMK i inne. Laureatką Nagrody Rektora UMK została Zuzanna Dudzic z UMK doceniona za „Portret. Ukryte emocje”. Nagroda Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK trafiła do Natalii Krajewskiej z ASP we Wrocławiu (praca pt. „O protestach 2017 roku wszyscy zapomnieli”). Pełna lista nagrodzonych znajduje się w załączniku.

Organizatorzy tegorocznej odsłony zaprosili do udziału w wernisażu i wystawie gości z zagranicy (m.in. Iranu, Ukrainy) i z wielu różnych zakątków Polski.

Wystawie towarzyszyły następujące wydarzenia zaplanowane na piątek 11 maja br.:

• What my mind sees, What my mind says! - artyści z Iranu (Mitra Asgari, Zahra Asgari, Nesibeh Dolatkhah, Mahdi Yavari). Ilustracja, fotografia, książka artystyczna, animacja. Podczas otwarcia obecne były dwie z zaproszonych artystek. Miejsce: Galeria 9,39, Zakład Rysunku UMK, ul. Szosa Bydgoska 50/56, godz. 15:00.
  • NAD_RYSOWAĆ_TRAMWAJ – akcja artystyczna autorstwa studentki V roku edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Patrycji Korytkowskiej, podczas której specjalnie zaaranżowany tramwaj stał się polem rysunkowym, tramwaj wyruszył z Szosy Bydgoskiej około godz. 16:00.
  • LOOK WEST - wystawa artystów związanych z Akademią Sztuki i Designu w Charkowie (Daria Khrisanfova, Denis Stadnik, Iryna Yampolska, Ivan Shulgin, Olha Pelepas ). Ekspozycja jest artystyczną odpowiedzią na wystawę LOOK EAST, która odbyła się jesienią w Galerii HUD LOFT PROM przy Charkowskiej Akademii. Brali w niej udział artyści związani z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podczas wernisażu były obecne dwie artystki biorące udział w wystawie. Miejsce: Galeria ZPAP, ul. Św. Ducha 8, godz. 17:00.

Szczegółowe informacje na stronie: www.rysowac.wordpress.com oraz FB

Nagrody i wyróżnienia NAD RYSOWAĆ 2018

Galeria zdjęć

Wystawa NADrysować (15.05.2018) [fot. organizatorzy] Wystawa NADrysować (15.05.2018) [fot. organizatorzy] Wystawa NADrysować (15.05.2018) [fot. organizatorzy] Wystawa NADrysować (15.05.2018) [fot. organizatorzy] Wystawa NADrysować (15.05.2018) [fot. organizatorzy] Wystawa NADrysować (15.05.2018) [fot. organizatorzy] Wystawa NADrysować (15.05.2018) [fot. organizatorzy] Wystawa NADrysować (15.05.2018) [fot. organizatorzy] Wystawa NADrysować (15.05.2018) [fot. organizatorzy] Wystawa NADrysować (15.05.2018) [fot. organizatorzy]