Zmarł dr Alojzy Burnicki

2018-03-29

22 marca 2018 r. zmarł dr Alojzy Burnicki, emerytowany pracownik Centrum Astronomii UMK oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Dr Alojzy Burnicki urodził się 29 grudnia 1933 roku w Małym Łęcku (powiat działdowski). W 1956 roku ukończył na UMK studia astronomiczne. Po rocznej pracy w Planetarium Śląskim w Chorzowie wrócił do Torunia i na stałe związał się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Od roku 1957 pracował w Instytucie Astronomii UMK, a w 1965 roku obronił pracę doktorską pod kierunkiem Wilhelminy Iwanowskiej, zatytułowaną „Swoiste wskaźniki barwy gwiazd zmiennych krótkookresowych”. Od roku 1979 pracował w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, gdzie od roku 1980 pełnił funkcję kierownika Oddziału Informacji Naukowej. W latach 1989-1999 ponownie pracował w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Należał również do Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a w latach 1992-2007 był prezesem jego toruńskiego oddziału. Podczas pracy na uczelni zajmował się m.in. różnymi bazami danych opartymi na oprogramowaniu CDS/ISIS, w tym elektroniczną wersją Bibliografii Pracowników UMK od samego początku komputeryzacji Biblioteki Uniwersyteckiej. W 1977 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1994 roku - złotą odznaką Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Alojzy Burnicki w 2000 roku podpisał umowę z Akademią Medyczną w Gdańsku, ofiarując swoje ciało na cele naukowe i dydaktyczne, aby również po śmierci służyć polskiej nauce. W związku z tym uroczystości żałobne rozpoczęły się już w poniedziałek 26 marca 2018 r., w dniu przewiezienia ciała do Gdańska, natomiast w Toruniu nastąpi pogrzeb symboliczny.

Msza święta żałobna, poprzedzona różańcem, zostanie odprawiona we wtorek 3 kwietnia 2018 r. o godz. 12:30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (ul. Panny Marii 2 w Toruniu). Następnie symboliczna ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu przy ul. Wybickiego.