Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Centrum Symulacji Medycznych

2018-03-28

Uroczyste otwarcie Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy odbędzie się 28 marca 2018 r. o godz. 13:00. Obiekt zlokalizowany przy ul. Kurpińskiego 19 wyremontowano i kompleksowo wyposażono za 17 mln złotych.

Celem tworzenia Centrów Symulacji Medycznych jest wprowadzenie na większą skalę metod symulacji medycznych, polegających na odwzorowaniu rzeczywistego procesu z zachowaniem takiej wierności, która pozwala na doświadczenie, refleksję, informację zwrotną w kontrolowanym środowisku bez ryzyka, jakie niesie podobne doświadczenie w praktyce rzeczywistej. W takich warunkach przy użyciu specjalistycznych trenażerów, fantomów i zaawansowanych symulatorów będą zdobywać praktyczne umiejętności i uczyć się pracy zespołowej studenci kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa i położnictwa.

Dzięki wsparciu finansowemu ze środków unijnych w wysokości blisko 11 mln złotych oraz dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia w wysokości około 6 mln złotych w latach 2016-2017 wyremontowano pomieszczenia znajdujące się w piwnicy, na parterze oraz na I piętrze budynku, w którym wcześniej mieściła się Katedra i Klinika Psychiatrii CM.

W ramach CSM CM UMK powstały doskonale wyposażone sale symulacji wysokiej wierności z zaawansowanymi symulatorami. Są to sala intensywnej terapii, szpitalny oddział ratunkowy, sala porodowa, sala operacyjna, sala z ambulansem karetki i sala opieki pielęgniarskiej. Wśród sal symulacji niskiej wierności, w której do nauczania podstawowych umiejętności wykorzystuje się różne trenażery i modele, znajdują się: sala do nauczania umiejętności technicznych, umiejętności chirurgicznych i laboratoryjnego nauczania umiejętności klinicznych. Idealną do kształtowania umiejętności interpersonalnych pomiędzy pacjentem a zespołem medycznym jest sala z pacjentem symulowanym. Osoby odpowiednio przeszkolone odtwarzają w trakcie zajęć realizowanych w tej sali role pacjenta lub jego rodziny. CSM dysponuje również salą komputerowego wspomagania nauczania z pacjentami wirtualnymi, gdzie bez fizycznej obecności przedmiotów i ludzi można uczyć się podejmowania decyzji, diagnostyki różnicowej czy planowania leczenia. W CSM oprócz zajęć dydaktycznych będą organizowane obiektywne i standaryzowane egzaminy kliniczne OSCE. Do prowadzenia takich egzaminów posłużą sale egzaminacyjne z pełnym monitoringiem (z możliwością nagrywania i odtwarzania egzaminów).

Centrum Symulacji Medycznych (CSM) powstało w wyniku udziału Collegium Medicum UMK w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.

Opr. Dział Promocji i Informacji Collegium Medicum UMK