Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
(od lewej) mgr M. Meina i dr K. Rykaczewski w Laboratorium Neurokognitywnym UMK [fot. Andrzej Romański]

(od lewej) mgr M. Meina i dr K. Rykaczewski w Laboratorium Neurokognitywnym UMK

fot. Andrzej Romański

Naukowe wsparcie dla strażaków

2018-03-22

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mgr. Michała Meiny i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego zdobył Złoty Medal Targów Wynalazczości INNOVA 2018 w Walencji. Został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych.

Nagrodzony wynalazek mgr. Michała Meiny z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Zakładu Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK nosi nazwę „Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka”. Został zgłoszony do konkursu i zaprezentowany na Targach w Walencji w ramach realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK projektu pn. „KUBUS - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” w Programie MNiSW „Inkubator Innowacyjności+”.

Wynalazek (system) toruńskich naukowców składa się z dwóch zestawów sensorów inercyjnych (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) montowanych w obuwiu osoby lokalizowanej. Sensory te są bardzo niewielkie, w związku z czym integracja ich z obuwiem nie nastręcza żadnego problemu. Zbierane odczyty o przyspieszeniach i zmianach orientacji są przetwarzane w systemie wbudowanym, który realizuje algorytm pozycjonowania.System lokalizacji został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych i z uwzględnieniem specyfiki pracy podczas przeprowadzania akcji ratunkowo-gaśniczych. Ustalenie pozycji strażaków w obiekcie w czasie rzeczywistym podczas incydentu podnosi bezpieczeństwo zespołu ratowniczego oraz pozwala na lepszą koordynację działań przeciwpożarowych.

Targi INNOVA Valencia 2018 odbyły się w dniach 7-8 marca 2018 r. Uczestniczyło w nich ponad 160 wystawców z całego świata. Laureaci zostali wyłonieni przez Międzynarodowe Jury w ramach Konkursu Eureka. Ogółem w konkursie przyznano 20 medali oraz 5 nagród specjalnych.

Projekt „KUBUS” w Programie „Inkubator Innowacyjności+” jest realizowany przez AIP UMK w konsorcjum z „CTT UMK” Spółka z o.o. Jego kierownikiem jest Tomasz Kompanowski. Celem projektu jest promocja i komercjalizacja uniwersyteckich wynalazków, zwiększenie szans na dotarcie do potencjalnych inwestorów etc. W projekcie zatrudnieni są Brokerzy Innowacji, których zadaniem jest zgromadzenie ofert badawczych naukowców UMK oraz przygotowanie Spotkań Nauka–Biznes. W ramach działań projektowych jesienią br. zorganizowana zostanie szósta edycja „Forum Przedsiębiorczości Akademickiej 2018”.

Michał Meina pracuje w Labolatorium Neurokognitywnym UMK. Kieruje zespołem zajmującym się analizą ruchu. Jego zainteresowania naukowe to m.in akcelerometria, systemy nawigacji zliczeniowej oraz przetwarzanie obrazu, uczenie maszynowe i bazy danych. Od wielu lat współpracuje z naukowcami pracującymi w dziedzinie służby pożarniczej. Realizuje liczne badania i projekty, mające na celu tworzenie nowoczesnych środków ochrony osobistej dla służb pożarniczych i zarządzenim ryzykiem podczas akcji ratunkowo-gaśniczych.

Krzysztof Rykaczewski ukończył studia matematyczne o specjalności teoretycznej na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 2008 r. uzyskał tytuł magistra matematyki. W latach 2008-2014 był doktorantem w Katedrze Nieliniowej Analizy Matematycznej i Topologii. W tym czasie był dwa razy laureatem stypendium "Krok w przyszłość". Stopień doktora nauk matematycznych w dziedzinie analizy nieliniowej uzyskał w 2016 r. na podstawie rozprawy pt. "Sterowalność i aproksymacyjna sterowalność inkluzji ewolucyjnych". W rozprawie zajmował się badaniem sterowalności aproksymacyjnej inkluzji parabolicznych w przestrzeniach Hilberta. Wyniki prowadzonych badań opublikowano w renomowanych czasopismach, m.in. "Nonlinear Analysis" oraz "Journal of Optimization Theory and Applications". W latach 2013-2016 pracował jako asystent naukowy w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2016 r. podjął pracę jako asystent w Zakładzie Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Równolegle, jako główny data scientist w firmie DLabs, pracuje przy wielu komercyjnych oraz innowacyjnych projektach badawczo-rozwojowych. Portfolio dr. Rykaczewskiego obejmuje, między innymi: system biomonitoringu wód powierzchniowych, system rekomendujący insulinę dla diabetyków z cukrzycą typu I oraz projekt ICRA, w którym zajmował się przygotowaniem algorytmów do analizy i eksploracji danych w celu rozpoznania czynności wykonywanych przez strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się głównie wokół eksploracji danych, narzędzi sztucznej inteligencji, analizy nieliniowej oraz modelowania.