Oblicza szkła

2018-03-20

Wystawę "Oblicza szkła" autorstwa pracowników, doktorantów, absolwentów i studentów Wydziału Sztuk Pięknych można oglądać w Centrum Kultury "Dwór Artusa" w Toruniu do 13 kwietnia 2018 r.

Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Instytutu Artystycznego UMK prof. Andrzej Kałucki z Zakładu Malarstwa, toruński twórca zajmujący się witrażownictwem i szkłem artystycznym. Głównym założeniem wystawy, obok zaprezentowania różnych postaw artystycznych doświadczonych i utytułowanych twórców tworzących w tym wyjątkowo trudnym, a zarazem wdzięcznym materiale, jest pokazanie młodych adeptów tej dziedziny - dyplomantów i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Będzie można zobaczyć prace, od których zaczynali swoją przygodę ze szkłem, kopie znanych dzieł, przy których realizacji doskonalili swój warsztat, eksperymenty, wreszcie wybrane z zestawów dyplomowych obiekty wykonane jeszcze pod opieką swoich profesorów, ale już w znacznej części samodzielnie. Jak zapewniają organizatorzy wystawy, zwiedzający będą mogli prześledzić i zobaczyć różne oblicza szkła, a także etapy i procesy, jakie zachodzą w twórczych działaniach doświadczonych oraz młodych artystów determinowane możliwościami technicznymi, technologią i metodami termicznej obróbki szkła.

W wystawie biorą udział pracownicy dydaktyczni Wydziału Sztuk Pięknych: prof. Andrzej Kałucki, prof. Kazimierz Rochecki, dr hab. Anna Kola i dr Anna Wójcicka oraz doktoranci, absolwenci i studenci tegoż wydziału: dr Paulina Kaczor-Paczkowska, Natalia Tułowiecka, £ukasz Wodyński, Marta Solińska, Aleksandra Rakowska, Katarzyna Żukowska, Justyna Bieńkowska-Werbicka, Sylwia Ziółkowska, Oliver Klossek, Katarzyna Kudzewicz-Kossakowska, Katarzyna Spadło, Sofija Birkowska, Dorota Wieczorek, Angelika Wrzosek, Marzena Wilk.

"Oblicza szkła" można podziwiać w siedzibie Dworu Artusa przy Rynku Staromiejskim 6 w Toruniu w godz. 10:00-18:00 oraz podczas imprez. Wstęp jest wolny. Wernisaż wystawy odbył się w środę 20 marca o godz. 18:30.