Wiadomości

Zmarł mgr Marek Żak

2018-03-20

17 marca 2018 r. zmarł nagle mgr Marek Żak, kierownik Pracowni Fotograficznej w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Pogrzeb zaplanowano na środę 21 marca. Odbył się w Bydgoszczy.

Mgr Marek Żak był absolwentem UMK, studiował historię i konserwatorstwo. W czasie studiów w 1980 roku aktywnie uczestniczył w tworzeniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów i był jego przewodniczącym na Wydziale. Po uzyskaniu tytułu magistra aktywnie zajmował się fotografią, koncentrując się na fotografii dokumentalnej zabytków. Jego mistrzem był znany fotograf Wacław Górski. Jego zainteresowanie fotografią zabytków zaowocowało utworzeniem Wydawnictwa EXCALIBUR, w którym opublikował blisko 100 książek i albumów z dziedziny historii sztuki, współpracując przy tym ze znanymi teoretykami sztuki.
Pracę na UMK w Toruniu rozpoczął w 2002 roku. Wychował wiele roczników studentów. Był wysokiej klasy fotografem, ale nie była to Jego jedyna pasja - artystyczna wrażliwość i twórcza inwencja skłoniły Go do tworzenia fotograficznych kolaży, a później niezwykłych, fantazyjnych obrazów akwarelowych o bogatej treści symbolicznej. Prace mgr. Marka Żaka prezentowane były na wielu wystawach. Umieszczał je również na blogu: fantasycastlezak.blogspot.com/.

Msza św. żałobna mgr. Marka Żaka została odprawiona 21 marca (środa) o godz. 12:30 w Bydgoszczy w kościele św. Józefa Rzemieślnika przy ul. Toruńskiej 166. Pogrzeb miał miejsce na cmentarzu przy kościele. Dla osób, które chciały uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu, podstawiony był autokar (na tyłach Auli UMK przy ul. Gagarina 11 w Toruniu). Wyjechał o godz. 11:00.