Rok Mikołaja Kopernika - Światowy Kongres Kopernikański
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

UMK w prestiżowym światowym rankingu uniwersytetów

2017-09-06

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz drugi znalazł się w prestiżowym Times Higher Education World University Ranking. W całym zestawieniu sklasyfikowano 12 polskich uczelni, a w czołowym TOP 1000, które obejmuje 5% najlepszych szkół wyższych na świecie, zaledwie dziewięć (w tym UMK).

THE World University Ranking jest jednym z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych międzynarodowych rankingów szkół wyższych – obok Academic Ranking of World Universities (tzw. rankingu szanghajskiego) oraz QS World University Rankings. 

W tegorocznej odsłonie zestawienia UMK utrzymał pozycję sprzed roku, plasując się w przedziale 801-1000 (obok Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego). Spośród polskich uczelni najwyżej znalazł się Uniwersytet Warszawski (miejsca 501-600). Uniwersytet Jagielloński, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Politechnikę Warszawską ujęto w przedziale 601-800, a Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka zajęły miejsca 1001+.

Na szczycie światowego rankingu po raz drugi z rzędu znalazł się University of Oxford. Na drugie miejsce awansował University of Cambridge, trzecią pozycję – podobnie jak przed rokiem – zajmuje California Institute of Technology.

Twórcy rankingu, biorąc pod uwagę trzy elementy misji uczelni: edukację, naukę i transfer wiedzy, oceniają szkoły wyższe za pomocą pięciu podstawowych kryteriów: nauczanie, umiędzynarodowienie, badania naukowe, cytacyjność i współpraca z biznesem. W tegorocznym notowaniu uwzględniono zaledwie 1102 najlepsze szkoły wyższe na świecie. W rankingu uczestniczą wyłącznie uczelnie, które w ciągu 5 ostatnich lat opublikowały przynajmniej 1000 artykułów w czasopismach indeksowanych międzynarodowej bazie Scopus.  

Times Higher Education World University Ranking 2018