Rok Mikołaja Kopernika - Światowy Kongres Kopernikański
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Spektakularny awans UMK

2017-07-21

Spektakularny awans (o 87 pozycji) Uniwersytet Mikołaja Kopernika odnotował w rankingu Google Scholar Citations. Wysokie lokaty w Rankingu Web of Repositories zajęły również dwa repozytoria UMK.

W najnowszym zestawieniu opracowanym przez Cybermetrics Lab, twórcę Webometrics Ranking of World Universities, UMK z sumą 69034 cytowań zajmuje 758. miejsce na świecie (w zeszłym roku 845.). W rankingu krajowym UMK utrzymał wysoką pozycję z poprzedniego zestawienia: 3. uczelni w Polsce.

W rankingu ogólnopolskim prowadzi Politechnika Warszawska (653. miejsce na świecie, 82947 cytowań), kolejny jest Uniwersytet Warszawski (671. miejsce, 79475). Za Uniwersytetem Mikołaja Kopernika sklasyfikowano m.in. Uniwersytet Jagielloński (979. miejsce, 46695), Uniwersytet Wrocławski (983. miejsce, 46393), Politechnikę Poznańską (1101. miejsce, 38458) oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (1102. miejsce, 38355).

Liderem najnowszego światowego zestawienia Google Scholar Citations jest, tak jak przed rokiem, Harvard University (1734533 cytowań).

Ranking Google Scholar Citations jest oparty o tylko jedno kryterium: liczbę cytowań prac naukowych zarejestrowanych na indywidualnych profilach Google Scholar. Dane obejmują dziesięć najlepszych publicznych profili z każdego uniwersytetu. Google Scholar to narzędzie przeznaczone dla naukowców służące do automatycznego monitoringu liczby cytowań własnych prac. W rankingu były brane pod uwagę wyłącznie upublicznione profile z właściwą afiliacją i instytucjonalnym adresem mailowym. Najnowsza edycja rankingu obejmuje prawie 5 tysięcy uniwersytetów na świecie.

Ranking Google Scholar Citations (lipiec 2017 r.)

Silną pozycję w Polsce dwóch repozytoriów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika po raz kolejny potwierdził Ranking Web of Repositories.

Repozytorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika awansowało o jedną pozycję w porównaniu z poprzednią edycją rankingu i zajęło 10. miejsce w Polsce. Wyprzedziło m.in. Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego (12. lokata w kraju) oraz e-Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego (18.). W notowaniu światowym Repozytorium UMK jest na 876. miejscu.

Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa (KPBC), której koordynatorem jest Biblioteka Uniwersytecka UMK, jest 6. w zestawieniu krajowym oraz 703. w światowym Rankingu Web of Repositories.

Repozytorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika gromadzi, przechowuje i udostępnia dokumenty cyfrowe, które są efektem prac badawczych i dydaktycznych pracowników i doktorantów UMK. Jego celem jest promowanie dorobku naukowego, badań prowadzonych na toruńskim uniwersytecie oraz wspomaganie dydaktyki. Repozytorium zawiera artykuły naukowe, sprawozdania, preprinty, raporty, materiały konferencyjne, dydaktyczne itp. Zasób zorganizowany jest wokół zespołów, które odpowiadają wydziałom i innym jednostkom uczelni. Do chwili obecnej w Repozytorium zgromadzono 4212 prac. Więcej: www.repozytorium.umk.pl.

KPBC jest projektem realizowanym przez 16 instytucji współpracujących w ramach Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego. W kolekcjach KPBC gromadzone są różnego typy dokumenty: książki, czasopisma, rękopisy, mapy, dzieła sztuki, ulotki, plakaty, ekslibrisy, pocztówki i inne. Obecnie zawiera ponad 170 300 obiektów. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Biblioteka Uniwersytecka UMK, jednym z uczestników Biblioteka Collegium Medicum. Więcej: www.kpbc.umk.pl.

Najwyżej w Polsce w Rankingu Web of Repositories sklasyfikowano Academic Repository Adam Mickiewicz University in Poznan (276. miejsce na świecie).

Ranking Web of Repositories