Rok Mikołaja Kopernika - Światowy Kongres Kopernikański
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

UMK pnie się w rankingach

2017-06-12

Uniwersytet Mikołaja Kopernika awansował o jedną pozycję w Rankingu Szkół Wyższych „Perspektyw” plasując się na wysokim 9. miejscu wśród uczelni w Polsce i 5. miejscu wśród uniwersytetów. Silną pozycję UMK potwierdziło też zestawienie prestiżowego QS World University Rankings, w którym UMK po raz pierwszy znalazł się wśród 3% najlepszych uczelni na świecie.

Ranking Szkół Wyższych to w istocie cztery Rankingi: Uczelni Akademickich (obejmuje wszystkie - z wyjątkiem artystycznych - szkoły wyższe w kraju, publiczne i niepubliczne) posiadające uprawnienia habilitacyjne lub do nadawania stopnia naukowego doktora; Niepublicznych Uczelni Magisterskich; Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Uniwersytetów.

Ranking Uczelni Akademickich składa się z rankingu według typów uczelni (UMK utrzymał wysoką 5. lokatę wśród uniwersytetów) oraz rankingu według grup kryteriów, w którym wysoko oceniony został potencjał naukowy UMK (6. miejsce) oraz innowacyjność (7.) i prestiż (7.).

Po raz kolejny „Perspektywy” opublikowały również Ranking Kierunków Studiów. W 2017 roku przeanalizowanych zostało 68 kierunków. W tym zestawieniu świetnie wypadły 3 kierunki z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu: trzecie lokaty w swoich kategoriach zajęły: astronomia i fizyka (kierunki ścisłe) oraz fizyka techniczna (kierunki techniczne).

Zwycięzcami Rankingu Uczelni Akademickich 2017 są ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.

Ranking Uniwersytetów 2017

Ranking Uczelni Akademickich 2017


W prestiżowym QS World University Rankings UMK został ujęty po raz piąty. W tegorocznym rankingu zostało uwzględnionych 959 szkół wyższych (spośród ponad 26 tysięcy na całym świecie), w tym jedynie 9 najlepszych polskich uczelni.

W rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: opinia wykładowców (40% oceny ogólnej), opinia pracodawców (10%), stosunek liczby studentów do liczby wykładowców (20%), tzw. cytacyjność publikacji naukowych na podstawie Scopus (20%), odsetek wykładowców zagranicznych (5%) oraz odsetek studentów zagranicznych (5%).

Ranking przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym. Najważniejszym celem rankingu jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym.

UMK od kilku lat znajduje się w wąskim gronie polskich uczelni w rankingu QS World University Rankings. Po raz pierwszy w został ujęty w tym zestawieniu w 2013 r., obecny był również w roku 2014 i 2015. W 2016 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się w pierwszej setce QS University Ranking dla Europy i Azji Środkowej.

Najnowszy QS World University Ranking