Wiadomości

Dr Mikołajczak w domowej pracowni z prototypem monety [fot. Andrzej Romański]

Dr Mikołajczak w domowej pracowni z prototypem monety

fot. Andrzej Romański

Moneta z Kopernikiem

2017-04-20

Dr Sebastian Mikołajczak z Zakładu Rzeźby UMK jest projektantem monety, która otwiera nową serię Narodowego Banku Polskiego pt. „Wielcy polscy ekonomiści”. Numizmat prezentuje postać patrona UMK, Mikołaja Kopernika.

Moneta o nominale 10 złotych jest wybita w srebrze (Ag.925). Jej masa wynosi 14,4 grama, a średnica 32 mm. Wyprodukowanych zostało 15 tys. sztuk. Na awersie i rewersie monety przedstawiono fragment rękopisu rozprawy Mikołaja Kopernika pt. „Rozprawa o biciu monety”. Na rewersie znajduje się również wizerunek Mikołaja Kopernika. Jej cena emisyjna to 120 zł. Więcej szczegółów 

Dr Sebastian Mikołajczak - ur. w 1975 r. w Górze, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2005 r. w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego. W roku 2010 uzyskał stopień doktora sztuk plastycznych, jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym WSP UMK. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych. Swoje prace prezentował na czterech wystawach indywidualnych, 18 ogólnopolskich i 65 zagranicznych. Laureat nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Zaprojektowana przez dr. Sebastiana Mikołajczaka moneta upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w prestiżowym konkursie numizmatycznym Coin of the Year 2016. Jego prace z obszaru sztuki monetarnej i medalierskiej znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Dr Mikołajczak jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej (FIDEM).

Moneta do obiegu weszła w poniedziałek 24 kwietnia 2017 r. Inauguracja miała miejsce w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" w Toruniu. W uroczystości wzięła udział prof. dr hab. Danuta Dziawgo, prorektor UMK ds. ekonomicznych i rozwoju (z lewej na zdjęciu poniżej, w towarzystwie Małgorzaty Ściegiennej, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Bydgoszczy). W trakcie spotkania monetę z wizerunkiem Mikołaja Kopernika wylosowały 3 studentki finansów i rachunkowości UMK (zdjęcie poniżej). Autorem obu fotografii jest Roman Ratka. 

 

Galeria zdjęć

Inauguracja monety NBP z wizerunkiem Mikołaja Kopernika (24.04.2017) Inauguracja monety NBP z wizerunkiem Mikołaja Kopernika (24.04.2017)