Rok Mikołaja Kopernika - Światowy Kongres Kopernikański
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Awans w prestiżowym rankingu

2017-02-07

Uniwersytet Mikołaja Kopernika odnotował awans w prestiżowym zestawieniu Ranking Web of Universities. W porównaniu do poprzedniej edycji rankingu UMK poprawił swoją pozycję o 23 miejsca (na 682. miejsce), co daje mu 22. lokatę w Europie Środkowo-Wschodniej i 7. w Polsce

Webometrics Ranking of World Universities (Webometryczny Ranking Uniwersytetów Świata) to zestawienie, które w oparciu o złożony wskaźnik bada obecność instytucji akademickich i badawczych w Internecie. Przy ocenie wykorzystywane są cztery kryteria: obecność, wpływ, otwartość i prestiż, co oznacza, że pod uwagę brana jest zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych oraz plików umieszczanych w sieci), jak i widoczność i wpływ tych publikacji mierzone liczbą linków zewnętrznych. Ranking jest publikowany przez Cybermatrics Lab, grupę badawczą z Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej z siedzibą w Madrycie.

Pierwsza edycja rankingu została opublikowana w 2004 r. Zestawienie uaktualniane jest 2 razy w roku. Celem badania jest poprawa obecności instytucji akademickich w Internecie oraz promowanie otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych.

W najnowszym zestawieniu Ranking Web of Universities otwiera Harvard University, przed Stanford University. W Europie najwyżej sklasyfikowany został University of Oxford (8. lokata na świecie)  i University of Cambridge (13), w Polsce natomiast Uniwersytet Warszawski, który uplasował się na 349. miejscu na świecie.

Ranking Web of Universities

UMK w rankingach