Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
Uczestnicy poznawali teorie Darwina m.in. poprzez gry komputerowe [fot. Andrzej Romański]

Uczestnicy poznawali teorie Darwina m.in. poprzez gry komputerowe

fot. Andrzej Romański

W Dzień Darwina o języku

2016-02-03

11 i 12 lutego na UMK odbędzie się Międzynarodowy Dzień Darwina pod hasłem - "Ewolucja kulturowa". Trwają zapisy grup zorganizowanych. Podczas Dnia Darwina na całym świecie odbywają się wydarzenia o charakterze popularnonaukowym, promujące ciekawość i dążenie do poznawanie świata metodami naukowymi.

Tegorocznym tematem Dnia Darwina na UMK jest ewolucja kulturowa. Młodzież i dorośli - w szczególności uczniowie toruńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci - mogą 11 i 12 lutego wziąć udział w eksperymencie ilustrującym ewolucję jednostek kodu kulturowego - języka. Eksperymenty odbędą się 11 lutego o godzinie 12:00 oraz 12 lutego o godzinie 12.15 w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1, główny kampus UMK). Oba 90-minutowe eksperymenty prowadzone będą w salach AB 2.13 i AB 2.14. Grupy zorganizowane (2 klasy na dzień) mogą zgłaszać się mailowo do prowadzących eksperymenty (w pierwszym dniu - mgr Katarzyną Rogalską, kasia@doktorant.umk.pl, a w drugim - Markiem Placińskim, m.placinski92@gmail.com)

Program Dnia Darwina na UMK:

  • Dzień 1. Znasz język kosmitów? A jaskiniowców? Nie? A co, gdyby jedni i drudzy spotkali się w naszym świecie i próbowali się dogadać? Czy komunikacja między dwiema tak różnymi grupami posługującymi się zupełnie niezwiązanymi ze sobą językami w ogóle jest możliwa? Eksperyment ma na celu pokazanie w jaki sposób powstaje kod językowy, który umożliwia porozumiewanie się istotom z dwóch różnych światów. Choć szacuje się, że ewolucja języka trwała setki tysięcy lat, dzięki najnowszym metodom badawczym jesteśmy w stanie odtworzyć ten proces w mniej niż godzinę. Uczestnicy będą kolejnymi ogniwami tworzącego się łańcucha językowego i zobaczą, że pokonanie przepaści między jaskiniowcami a kosmitami jest o wiele prostsze niż mogłoby się wydawać!
  • Dzień 2. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było, gdybyśmy mogli porozumieć się z Mieszkiem I? Czy byłoby to w ogóle możliwe? Wszak pierwsze zdanie zapisane po polsku, "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj!" pochodzi z późniejszego okresu, a jest dla nas ledwie zrozumiałe. Ten przykład ilustruje, jak bardzo język zmienia się na przestrzeni dziejów. Mimo że ten proces trwa setki lat, projekt, dzięki nowoczesnym metodom badawczym, będzie w stanie przedstawić zmiany zachodzące w języku. Uczestnicy eksperymentu będą kolejne pokolenia, które przekazują informacje o języku z pokolenia na pokolenie.

Spotkanie odbywa się pod patronatem: Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji, Katedry Filologii Angielskiej UMK, Centrum Badań nad Ewolucją Języka (CLES) UMK

Galeria zdjęć

Organizatorzy Dnia na UMK (od lewej): doktorantki Katarzyna Rogalska i Natalia Pałka oraz studenci Julia Trzeciakowska, Monika Boruta, Krzysztof Kaszyński i Marek Placiński [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]