Wiadomości

Moneta Guliwera

2017-12-05

Dr Sebastian Mikołajczak z Zakładu Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK odniósł kolejny sukces. Toruński artysta zaprojektował kolekcjonerską monetę poświęconą twórczości Jonathana Swifta, która została wydana przez Irlandzki Bank Centralny.

Numizmat o nominale 15 euro jest wybity w srebrze. Jego premiera odbyła się 30 listopada 2017 r. w Dublinie podczas uroczystości związanych z obchodami 350. rocznicy urodzin autora „Podróży Guliwera”. Inauguracja monety miała miejsce w Katedrze św. Patryka w Dublinie, gdzie jeden z najpopularniejszych irlandzkich pisarzy został pochowany w 1745 r.

Zwycięski projekt dr. Mikołajczaka z Instytutu Artystycznego UMK został wyłoniony w drodze konkursu.

Dr Sebastian Mikołajczak - ur. w 1975 r. w Górze, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2005 r. w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego. W roku 2010 uzyskał stopień doktora sztuk plastycznych, jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym WSP UMK. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Laureat nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Zaprojektowana przez dr. Sebastiana Mikołajczaka moneta upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w prestiżowym konkursie numizmatycznym Coin of the Year 2016. Jest również autorem projektu monety, która zainaugurowała serię Narodowego Banku Polskiego pt. „Wielcy polscy ekonomiści”. Moneta, której premiera odbyła się w kwietniu 2017 r., przedstawia postać patrona UMK Mikołaja Kopernika.
Prace dr. Mikołajczaka z obszaru sztuki monetarnej i medalierskiej znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Dr Mikołajczak jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej (FIDEM).