Wiadomości

[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

2017-09-19

Inauguracja nowego roku akademickiego na UMK odbyła się w poniedziałek 2 października 2017 r. o godz. 11:00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11. Udział w wydarzeniu wziął wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Sebastian Skuza.

Przed uroczystością (o godz. 10:15) Rektor i członkowie Senatu UMK tradycyjnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim.
W programie inauguracji znalazły się m.in. wystąpienie JM Rektora UMK prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna oraz wręczenie nagród i wyróżnień.
Szczególnym wyróżnieniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Convallaria Copernicana za wybitny dar organizacyjny, wkład w rozwój chirurgii toruńskiej, olbrzymi, prawie sześćdziesięcioletni wysiłek w kształceniu nowych pokoleń chirurgów oraz wzmacnianie i rozsławianie UMK w kraju i zagranicą, został uhonorowany podczas inauguracji prof. dr hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk.

Wykład inauguracyjny pt. „Świat pełen planet” wygłosił kierownik Katedry Astronomii i Astrofizyki UMK prof. dr hab. Andrzej Niedzielski.

Ważnym momentem ceremonii była również immatrykulacja studentów I roku - w imieniu koleżanek i kolegów ślubowanie na ręce Rektora złożyli przedstawiciele wydziałów, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas postępowania rekrutacyjnego.
Transmisję na żywo z inauguracji roku akademickiego przeprowadziły: UMK TV (tv.umk.pl) oraz Radio Sfera UMK (sfera.umk.pl).

5 października 2017 r. o godz. 19:00 w Kościele Akademickim oo. Jezuitów zostanie odprawiona Msza święta w intencji roku akademickiego 2017/2018 na UMK.