Wiadomości

Zmarł prof. Andrzej Guttfeld

2017-03-28

27 marca w wieku 75 lat zmarł prof. art. mal. Andrzej Guttfeld, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Sztuk Pięknych UMK, wieloletni kierownik Zakładu Kształcenia Artystycznego, założyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz członek Stowarzyszenia Twórczego POLART.

Andrzej Guttfeld studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w latach 1963-1968. Dyplom z malarstwa zrobił w pracowni prof. Bronisława Kierzkowskiego w 1968 roku. Uprawiał rysunek, malarstwo i grafikę. Od 1975 roku pracował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W latach 1998-2011 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Kształcenia Artystycznego w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa. W Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa prowadził zajęcia z rysunku i malarstwa. W 2001 roku został profesorem zwyczajnym. Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich, podróżach artystycznych, wystawach (ogółem ok. 50 indywidualnych i 100 zbiorowych), konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Trzykrotnie był laureatem konkursu na malarstwo pastelem w Nowym Sączu oraz Grand Prix Międzynarodowego Biennale Pasteli w 1998 roku. Był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich w Nowym Sączu i członkiem Stowarzyszenia Twórczego POLART w Krakowie. W 2012 roku został odznaczony medalem złotym JM Rektora UMK.

Pogrzeb Profesora odbył się 30 marca 2017 r. w Toruniu. Msza święta została odprawiona o godz. 11:00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Poznańskiej 49. Po uroczystościach nastąpiła ceremonia pogrzebowa na cmentarzu parafialnym przy ul. Wybickiego (wejście od ul. Żwirki i Wigury).