Wiadomości

[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Zmarł dr hab. Lech Bieganowski

2017-03-24

Zmarł dr hab. Lech Bieganowski, nauczyciel akademicki z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, wieloletni ordynator Oddziału Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Pogrzeb odbył się w poniedziałek 27 marca w Toruniu.

 

Dr hab. Lech Bieganowski urodził się 7 czerwca 1940 r. w Kowalewie Pomorskim. Dyplom lekarza uzyskał w 1964 r. na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Jego pierwszym miejscem pracy był Szpital Miejski w Toruniu, gdzie na Oddziale Okulistycznym uzyskał w 1968 r. pierwszy stopień specjalizacji, a w 1972 r. drugi. Następnie został zatrudniony  w Oddziale Okulistycznym Zespołu Nauczania Klinicznego w Bydgoszczy, przekształconym później w Klinikę Okulistyczną Akademii Medycznej. Tam też napisał pracę doktorską pt. "Zagadnienie profilaktyki odwarstwienia siatkówki w wysokiej krótkowzroczności u chorych z zaćmą".  Publiczna obrona tej pracy odbyła się 1977 r. na Akademii Medycznej w Gdańsku. W tym samym roku dr hab. Lech Bieganowski objął stanowisko Ordynatora Oddziału Okulistycznego w Szpitalu Wojewódzkim im. Ludwika Rydygiera w Toruniu. Na stanowisku tym pracował do osiągnięcia wieku emerytalnego. W 2002 r. zdał kolokwium habilitacyjne na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie i uzyskał stopień doktora habilitowanego (w 2003 r.) a rozprawa habilitacyjna otrzymała wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji. Od 1981 r. dr hab. Lech Bieganowski pełnił funkcję Sekretarza Komisji Nauk Medycznych w Towarzystwie Naukowym w Toruniu, a następnie został jej wiceprzewodniczącym. Od 2003 r. przewodniczył tejże Komisji, związany był również z Kolegium Redakcyjnym Acta Medica, w której od 2005 r. pełnił funkcję Redaktora Wydziału III Towarzystwa Naukowego w Toruniu. W 2007 r. dr hab. Lech Bieganowski związał się z Collegium Medicum w Bydgoszczy, gdzie poświęcił się swojej drugiej pasji – historii medycyny oraz pracy dydaktycznej. Dr hab. Lech Bieganowski to autor i współautor licznych prac klinicznych oraz historyczno-medycznych opublikowanych w periodykach krajowych i zagranicznych.

Dr hab. Lech Bieganowski zmarł 22 marca.Msza święta żałobna została odprawiona w poniedziałek 27 marca o godz. 13:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu przy ul. Panny Marii 2. Później na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego w Toruniu odbyła się ceremonia pogrzebowa.