Zmarł prof. Marian Pawlak

2016-12-28

26 grudnia w wieku 81 lat zmarł prof. dr hab. Marian Pawlak, emerytowany nauczyciel akademicki Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zasłużony uczony i wychowawca wielu pokoleń historyków, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Marian Pawlak urodził się 10 lipca 1935 r.  w miejscowości Nowiny (powiat włocławski). W 1960 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktorat napisany pod kierunkiem prof. Jerzego Wojtowicza obronił w 1969 r. Habilitację uzyskał w 1989 r., a tytuł profesora w roku 1995. Z UMK związany był zawodowo w latach 1961-1990. Specjalizował się w zakresie historii Polski, a także historii oświaty i wychowania.

Pożegnanie prof. Mariana Pawlaka odbędzie się 29 grudnia. O godz. 9:30 w kościele p.w. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty przy ul. Skarżyńskiego 4 w Bydgoszczy odprawiona zostanie msza św. żałobna. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godz. 15.30 na cmentarzu św. Antoniego w Toruniu przy ul. Owsianej 57.