![Dr hab. Tomasz Jarmużek [fot. Nadesłane]](./zdjecia/24490/srednie.jpg)
Dr hab. Tomasz Jarmużek
fot. NadesłaneNagroda dla logika z UMK
2016-12-12
Dr hab. Tomasz Jarmużek z Katedry Logiki UMK został laureatem nagrody naukowej im. Jana Łukasiewicza. Kapituła wyróżniła książkę „Normalne logiki pozycyjne" napisaną przez logika z UMK wraz z ks. prof. Marcinem Tkaczykiem z KUL.
Nagroda Naukowa im. Jana Łukasiewicza przyznana została przez Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki po raz pierwszy. Wyróżnione zostały dwie monografie wydane w 2015 roku: główną nagrodę otrzymała książka „Dualities for Structures of Applied Logic” (zespół: Ewa Orłowska, Anna Maria Radzikowska, Ingrid Rewitzky), wyróżnienie właśnie "Normalne logiki pozycyjne". Patronem Nagrody jest wybitny polski logik i filozof Jan Łukasiewicz, jeden z twórców Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, autor logiki trójwartościowej i notacji polskiej.
Książka „Normalne logiki pozycyjne" została napisana na podstawie badań prowadzonych przez dr. hab. Tomasza Jarmużka wspólnie z KUL w Lublinie, a dokładnie we współpracy z ks. prof. Marcinem Tkaczykiem. Jej temat odnosi się do pomysłu prof. Jerzego Łosia, logika urodzonego we Lwowie, który swoją późniejszą działalnością w pewnym sensie połączył Lublin i Toruń, działając m. in. w obydwu miastach. Łoś wprowadził w jednej ze swoich pierwszych prac nowy operator logiczny, który pozwalał łączyć zdania i nazwy, co dawało duże możliwości wyrazu, odsyłając zdania do pozycji, w których następuje ich wartościowanie. Jednak pomysł ten został w dużej mierze niewyeksploatowany i zapomniany. W badaniach, które podsumowuje książka „Normalne logiki pozycyjne", przeanalizowano różne metalogiczne własności tych logik zdaniowych z operatorem Łosia, które określono jako normalne, czyli m. in. respektujące we wszystkich pozycjach prawa logiki klasycznej. Ponadto podano przykłady zastosowań logik pozycyjnych.
Dr hab. Tomasz Jarmużek jest adiunktem w Katedrze Logiki UMK. Interesuje się logikami pozycyjnymi, logikami wiążącymi, logikami kognitywnymi oraz metodami tablicowymi. Jest tatą Helenki i Kazia.